aktualności prowincji więcej

Poznań | modlitwa za męczenników koptyjskich


24 marca, 2017

Męczennicy są najbardziej wiarygodnymi i przekonującymi świadkami wiary. Oni oddawali i wciąż oddają swoje własne życie za Chrystusa” – powiedział abp Stanisław Gądecki 15 lutego podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium św. Józefa OO. Karmelitów Bosych w Poznaniu, w drugą rocznicę śmierci 21 męczenników koptyjskich, zamordowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego na libijskiej plaży w okolicach Trypolisu.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. bp Anba Damian, biskup generalny Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech, o. Girgise El Moharaky, duszpasterz wspólnoty koptyjskiej w Polsce, a także członkowie wspólnoty koptyjskiej mieszkający w Polsce, przybyli na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Katolicy, prawosławni, wierni starożytnych Kościołów orientalnych: Koptowie, Syryjczycy, Ormianie, Etiopczycy, protestanci i inni chrześcijanie urzeczywistniają słowa Jezusa: „Ze względu na moje imię podniosą na was ręce i będą was prześladować (…). Będziecie znienawidzeni przez wszystkich ze względu na moje imię, ale włos wam z głowy nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze dusze” (por. Łk 21,12-19)” – zaznaczył w homilii metropolita poznański.

Przewodniczący KEP przypomniał, że grupa 21 zamordowanych Koptów została kanonizowana przez patriarchę Tawadrosa II. Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego wprowadził ich imiona i nazwiska do koptyjskiego „Synaxarium”, co jest procedurą analogiczną do kanonizacji w Kościele katolickim.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na reakcje świata muzułmańskiego na zbrodnię dokonaną na chrześcijańskich Egipcjanach. Metropolita poznański zauważył, że jeden z czołowych ośrodków myśli islamskiej uniwersytet Al-Azhar z Kairu potępił zabójstwo Koptów, podkreślając, że „taki barbarzyński czyn nie ma nic wspólnego z żadną religią ani wartościami ludzkimi”.

„Należy z zadowoleniem przyjąć wypowiedzi tych uczonych muzułmańskich, którzy potępili ostatnią serię zabójstw. Niezwykle ważne jest to, by wykształceni muzułmanie i ludzie dobrej woli spośród wyznawców islamu wypowiadali się otwarcie w obronie wolności wyznania i religii” – podkreślił abp Gądecki.

W homilii przywołał też słowa jednego z Koptów, który w wywiadzie przeprowadzonym z nim po męczeńskiej śmierci swoich ziomków zaznaczył, że 15 lutego, kiedy dżihadyści zamordowali 21 Egipcjan, Kościół koptyjski wspomina św. Pawła, któremu ścięto głowę w taki sam sposób.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na przesłanie zawarte w wypowiedzi Kopta, który podkreślił, że oni wierzą, że ta śmierć nie idzie na marne. „To jest silne przesłanie dla każdego z nas. To jest także przesłanie dla ludzi, którzy łatwo zmieniają wiarę, którzy zastanawiają się, dlaczego ci Koptowie nie przeszli na islam i nie uratowali życia” – metropolita poznański przytaczał słowa Kopta.

Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na wypowiedź abp. Justina Welby’a, zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, który przemawiając w Instytucie Katolickim w Paryżu, powiedział, że nadszedł już czas, „aby przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem”, a liderzy religijni muszą wziąć odpowiedzialność za działania ekstremistów, którzy wyznają ich wiarę.

Podczas Mszy św. modlono się o dar wytrwałości w wierze i odwagę w dawaniu świadectwa przynależności do Chrystusa dla prześladowanych chrześcijan.

Na zakończenie Eucharystii bp Anba Damian podziękował za zaproszenie go do Polski oraz za pamięć o Koptach i za modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan w Egipcie. „Jestem wzruszony, że udało mi się przyjechać do Polski, kraju, który dał światu wielkiego Jana Pawła II. Nie tylko wy, Polacy jesteście z niego dumni, ale, my Koptowie też” – zaznaczył biskup generalny Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech.

Zwracając uwagę na obraz św. Józefa widoczny w prezbiterium kościoła, podkreślił, że Egipcjanie czują ścisły związek ze Świętą Rodziną. „Była Ona przecież przez nas goszczona przez 3,5 roku na naszej egipskiej ziemi” – przypomniał koptyjski gość.

Poprosił też o modlitwę za Koptów. „Walczymy o przetrwanie. Wiemy, że dla nas jedynym ratunkiem jest krzyż. Krzyż jest naszą siłą, naszą tożsamością, naszym życiem” – powiedział bp Damian. Ofiarował też abp. Gądeckiemu krzyż, który zawsze w ręce trzyma biskup koptyjski.

Nastąpiło dalej spotkanie ze wspólnotą Koptów w Sali Edyty Stein. Była możliwość zadawania pytań, prywatnych rozmów. Jednak w sposób szczególny były wzruszające odpowiedzi abp Damiana na różne pytania z sali. Z tych odpowiedzi wyłaniał się obraz wiernych Kościoła Koptyjskiego, którzy są otwarci na męczeństwo, bo ich kalendarz wyznaczają męczennicy, bo taka jest ich historia. Realnie oceniają islam, że nie ma z nim dialogu, jak nie ma dialogu światła z ciemnością, choć z poszczególnymi muzułmanami tak.

Poza tym, mając możliwość przebywania z nimi blisko i spożywania przygotowanej zupy, czy picia kawy czy herbaty z ciastem można było niejako dotknąć ich prostoty i zdecydowania.

Poza tym, dla nas, dla karmelitów, mogliby stanowić cenne inspirację do tego, aby w oparciu o ich doświadczenie przemyśleć powiązanie życia monastycznego z działalnością duszpasterską.

Należy też dodać, że bp Anba Damian i o. Girgise El Moharaky poprosili o nocleg u nas i następnego dnia podczas naszych rannych modlitw byli z nami w chórze, potem na śniadaniu i po nim odjechali…pozostawiając pamięć ich pokornego świadectwa.

za serwisem: zyciezakonne.pl
oraz informacja własna o. Wojciecha Ciaka