List do uczestników Światowego Dnia Młodzieży w Karmelu
Czerna 27 lipca 2016

Drodzy Przyjaciele Karmelu terezjańskiego, papież Franciszek ponownie zwołał młodzież całego świata na międzynarodowe spotkanie, które – jak wiecie – tego roku odbędzie się w Krakowie, w Polsce.

Od 2011 roku, kiedy to ŚDM świętowano w Madrycie, w kontekście przygotowania pięćsetlecia narodzin św. Teresy, Karmel terezjański odczuł wymaganie, by uczestniczyć w tych Spotkaniach, jako rodzina. Tamtego roku w Ávila setki młodych z całego świata przygotowały się do przyjęcia papieża Benedykta XVI, zachęceni i ożywieni duchem świętej Matki Teresy.

Ta szczęśliwa inicjatywa była kontynuowana w 2013 w Rio de Janerio, gdzie dzień przed rozpoczęciem ŚDM, młodzi synowie i córki świętej Teresy, ponowne zgromadzili się, by przygotować się razem do wzięcia udziału w pamiętnych dniach pierwszego ŚDM papieża Franciszka.

Wielu z nas było świadkami tego, jak ważne jest uczestniczenie w tych nadzwyczajnych spotkaniach nie, jako pojedyncze jednostki, czy jako członkowie grup, ale jako bracia i siostry, którzy dzielą ten sam ideał i czują się zainspirowani tym samym charyzmatem. Dlatego polski Karmel terezjański zaprasza nas tego roku do odnowienia tego doświadczenia komunii oraz do zjednoczenia się na jeden Dzień Młodzieży w Karmelu, 27 lipca. Przyjmie nas klasztor w Czernej, oddalony niespełna 30 km od Krakowa, miejsce historyczne Karmelu terezjańskiego w Europie, który został ufundowany w 1629 roku i bez przerw, aż do dzisiaj gości życie modlitwy i braterstwa naszych braci, najpierw, jako erem (1633-1785), następnie, jako dom nowicjatu Prowincji Krakowskiej.

Dołączam się do zaproszenia polskich współbraci, abyśmy mogli wspólnie przeżyć mocne doświadczenie przyjaźni między sobą i z Jezusem, po śladach świętych Karmelu.

W Czernej oczekują nas dwie postacie: matka i brat. Matką jest Maryją, czczona tam szczególnie, jako Matka Boża Szkaplerzna. Uczmy się od papieża Franciszka przychodzenia do Niej w momentach ważnych dla naszego życia, by prosić Ją o towarzyszenie, prowadzenie, pokrzepienie nas w drodze Jej miłością i czułością. Pozwólmy przytulić się przez Nią i przyodziać się Jej szatą.

Bratem jest święty Rafał Kalinowski, pierwszy karmelita bosy kanonizowany po św. Janie od Krzyża, dokładnie 25 lat temu, w 1991 roku, przez św. Jana Pawła II. Jego ciało spoczywa w jednej z kaplic w Czernej, gdzie był wyświęcony na kapłana w wieku 47 lat i tam spędził swoje pierwsze lata posługi kapłańskiej. Od niego, od historii jego życia i od jego przykładu możemy nauczyć się bardzo wiele. W tym momencie ograniczę się do wskazania trzech aspektów z życia tego świętego, które będą dla nas wielką pomocą, by osiągnąć cele naszego spotkania.

Święty Rafał był wykształconym i niespokojnym młodym człowiekiem, uważnym na rzeczywistość swego czasu, o głębokim zmyśle sprawiedliwości. W naszym dzisiejszym świecie, przygotowanie kulturowe i duchowe, formacja ludzka i chrześcijańska stają się każdego dnia coraz bardziej konieczne: bez nich nie będziemy mieli nic do zaoferowania społeczeństwu naszych czasów.

Święty Rafał przeżywał próby i przeciwności życia, jako okazje wzrostu i otwarcia się na nowe perspektywy. Na początku, kiedy był żołnierzem, zaangażował się dogłębnie w swój zawód inżyniera i urzędnika, aby osiągnąć owe cele wolności i sprawiedliwości, których on i jego lud łaknęli. Przegrana, która doprowadziła go do więzienia i wygnania nie unicestwiła go, ale przeciwnie, otworzyła przed nim nową drogę, która doprowadziła go do Karmelu, gdzie jego jedyną bronią były modlitwa i miłosierdzie.

Święty Rafał odkrył w Dziewicy Maryi wzór swojego powołania karmelitańskiego. Żył opierając się na Niej i od Niej uczył się służby bliźniemu, szczególnie tej służby słuchania, pełnego zrozumienia i humanizmu. Spodobało się Panu uczynić wielkie rzeczy poprzez tego pokornego i ukrytego sługę. Święty Rafał stał się protagonistą odnowienia Karmelu męskiego w Polsce, fundatorem klasztorów (miedzy innymi tego w Wadowicach, mieście narodzin św. Jana Pawła II), wychowawcą młodzieży, mistrzem doktryny duchowej, opiekunem patrymonium historycznego Zakonu.

Mam nadzieją, że jego przykład będzie zachętą i inspiracją dla nas wszystkich, i że pod jego przewodnictwem będziemy mogli odkrywać naszą misję, jako Karmelici Bosi, w służbie Kościoła i dzisiejszego świata.

Do zobaczenia w Czernej
o. Saverio Cannistrà, ocd
Przełożony Generalny

http://karmel2016.com 

czerna (1)