wróć

Wspólnota pw. św. Teresy od Jezusa

diecezja zielonogórsko-gorzowska | Gorzów Wlkp.

adres:

Wspólnota OCDS
ul. Czereśniowa 15
66-400 Gorzów Wlkp.

tel:

606 634 353

e-mail:

zwychowalek[małpka]gmail.com

przewodnicząca wspólnoty

Zuzanna Wychowałek

Spotkania

I czwartek miesiąca

I sobota miesiąca
Dzień skupienia

III środa miesiąca

III sobota miesiąca


Wspólnota spotyka się przy Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe na ul. Czereśniowej 15.

historia wspólnoty

Nasza Wspólnota OCDS pw. św. Teresy od Jezusa powstała 21 lutego 2013 r. jako pierwsza Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej decyzją o. Prowincjała Romana Hernogi. Naszym Asystentem mianowany został o. Mariusz Jaszczyszyn OCD. Zrodziliśmy się ze Wspólnoty OCDS pw. Jezusa Miłosiernego w Poznaniu, gdzie kilka osób z Gorzowa odbyło sześcioletnią formację. Na patronkę naszej Wspólnoty została wybrana św. Teresa od Jezusa.

Naszą tożsamość wyraża uczestnictwo w tym samym charyzmacie co zakonnicy, przeżywając go każdy zgodnie ze swym szczególnym stanem życia. Tworzymy jedną rodzinę Karmelu z tymi samymi dobrami duchowymi i z tym samym powołaniem do świętości i misji apostolskiej.

Od początku odczuwamy Bożą opiekę i patronat Naszej Matki św. Teresy od Jezusa, która prowadzi nas drogą pokory i posłuszeństwa pokazując Prawdę Objawioną w Jezusie Chrystusie. Wspólnota, którą tworzymy za radą NM św. Teresy od Jezusa w dniu 7 lutego 2015 r. powierzyła się opiece św. Józefa i pragniemy, by był On dla nas wielkim wsparciem, tak jak był dla niej na drodze modlitwy wewnętrznej.

W dniu wspomnienia świętych karmelitańskich, aby uświetnić tę uroczystość bierzemy czynny udział w przygotowaniach zewnętrznych jak i duchowych. Przyozdabiamy kwiatami obraz Świętej lub Świętego eksponując go przy ołtarzu w Kościele Parafialnym. Od strony duchowej – uczestniczymy w Liturgii Słowa, śpiewamy Psalm i czytamy modlitwę wiernych. Ksiądz wygłasza homilię na temat życia i posługi Świętego, aby przybliżyć wiernym postacie związane z Karmelem. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej Patronki, Matki i Królowej Zakonu chętni przyjmują Szkaplerz święty. Dni wspomnień naszych karmelitańskich świętych to dla nas czas radości i wzajemnych spotkań. Odmawiamy wspólnie brewiarz oraz dzielimy się ich myślami, słowami i czynami.

Dobrym zwyczajem w naszej Wspólnocie jest obdarowywanie z okazji imienin kapłanów z parafii przy której się spotykamy dziełami naszych świętych. Serce się raduje, kiedy widzimy jak nasz Proboszcz czyta na adoracji dzieła naszych świętych. Jest on bardzo dobrym Proboszczem, troszczy się o nas i całą parafię. Podzielił się z nami przemyśleniami, że bardzo pragnął powstania grupy, która będzie się modlić za Kościół, kapłanów, za Ojczyznę, o świętość rodzin i nawrócenie grzeszników. Cieszymy się, że możemy to zadanie realizować w naszej Wspólnocie.

Wspólnota została erygowana w dniu 12 stycznia 2020 r., w uroczystość Chrztu Pańskiego. Chcemy dalej wzrastać w łasce u Boga i u ludzi.

Galeria