wróć

Bł. Maria Kandyda od Eucharystii

Wspomnienie: 14 czerwca

Kraj pochodzenia: Włochy

Lata życia: 1884 - 1949

Maria Barba urodziła się 16 stycznia 1884 roku w Catanzaro w Kalabrii, na południu Włoch. Wychowywała się w rodzinie głęboko wierzącej, która jednak sprzeciwiła się wstąpieniu do zakonu 15-letniej córki. Dopiero niemal dwadzieścia lat później w wieku 35 lat Maria mogła zrealizować swe młodzieńcze pragnienie. W tym długim okresie oczekiwania wykazywała zadziwiającą siłę ducha i niezwykłą wierność głosowi powołania. Szczególną czcią otaczała Eucharystię, z której czerpała siłę do wypełniania codziennych obowiązków. 25 września 1919 r. wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Ragusie i przyjęła imię Maria Kandyda od Eucharystii. Po pięciu latach została przeoryszą klasztoru, który to urząd pełniła z przerwami do 1947 roku. Zmarła 12 czerwca 1949 roku. Pozostawiła po sobie znakomite teksty o Eucharystii w dziele „Kolokwia eucharystyczne”. Beatyfikowana przez Jana Pawła II 21 marca 2004 roku w Rzymie.

„Kiedy byłam malutka – jak sama opowiada – i jeszcze Jezus mi się nie dał, oczekiwałam na moją mamę, aby kiedy wróci od Komunii Św., prawie na progu domu i wspinając się na palcach, aby jej dosięgnąć, mówiłam Mu: „Ja również Panie!”. Moja mama nachylała się wówczas z miłością i dmuchała na moje wargi; natychmiast ją opuszczałam i przyciskając do piersi skrzyżowane dłonie, pełna radości i wiary, powtarzałam podskakując: „Ja również mam Pana, ja również mam Pana!”.

„Działasz we mnie. Czyż nie odczuwam Cię często w moim sercu?… Podczas gdy wszystko jest ciemnością i oschłością, w moim sercu dokonuje się coś boskiego. To On. A ja sądziłam, że jestem sama… Ty, Boże światło, przenikając mnie czystością, podniosłeś mnie do siebie. Tam jest nowe powietrze, mimo że żyję na tej ziemi; tam jest świętość”.

wróć