Berdyczowska Kana – uroczystości odpustowe
25 lipca, 2019W sanktuarium w Berdyczowie, jak co roku odbyły się uroczystości ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej – Pani Ukrainy. Pod koniec uroczystej Mszy świętej, w niedzielę, 21 lipca 2019 r., ks. abp Metropolita Mieczysław Mokrzycki nazwał to miejsce ukraińską Kaną Galilejską. Ksiądz Arcybiskup od początku swojej posługi we Lwowie szczególną troską otacza nasze Sanktuarium, które w 2011 roku, za jego kadencji Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymsko-katolickiego Ukrainy zostało ogłoszone Sanktuarium Narodowym dla katolików łacińskiego obrządku na Ukrainie. Przez kolejne lata, na zaproszenie Metropolity lwowskiego przybywają na centralne uroczystości przedstawiciele hierarchii Kościoła powszechnego – znane i bardzo zasłużone osobistości, związane szczególnie z pontyfikatem św. Jana Pawła II – jak ks. abp Piero Marini, kardynał Zenon Grocholewski, abp Renato Boccardo.
W tym roku naszej uroczystości przewodniczył ks. abp Tommaso Caputo, prałat Pompei. W swojej homilii, opartej na fragmencie z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 12, 46-50), w którym Jezus nazywa swoją matką, braćmi i siostrami tych, którzy wypełniają wolę Ojca Niebieskiego podkreślił znaczenie bliskości, jaka wytwarza się pomiędzy Jezusem, a jego wiernymi uczniami. W bliskości tej Maryja ma szczególne miejsce, jako ta, która najpełniej realizuje kryterium pokrewieństwa podane przez jej Syna. Arcybiskup zadał pytanie: „czy może Ewangelia ukazuje Jezusa obojętnego na swoje więzy rodzinne? Przeciwnie, Jego słowa mówią o tym, że chce wszystkich nas przygarnąć, jak swoją rodzinę, pragnie uczynić swój Kościół jedną rodziną”.
Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili biskupi Ukrainy, na czele z przewodniczącym Episkopatu księdzem biskupem Bronisławem Bernackim i ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej biskupem Witalijem Krywickim. W przededniu głównej uroczystości, w sobotę, 20 lipca, ks. bp Witalij Krywicki witał wraz ze mną wszystkich pielgrzymów, przybyłych pieszo do Matki Boskiej. Sam przeszedł kilka pielgrzymkowych etapów, aby być ze swoimi diecezjanami w trudzie pielgrzymiej drogi. Pielgrzymi przybyli napełnieni doświadczeniem drogi przebytej w modlitwie i wspólnocie. U kresu drogi siły nadwątlone wysiłkiem pielgrzymowania powróciły w pełni, aby wyrazić się w radosnym tańcu, okrzykach i śpiewie. Blisko trzy tysiące pielgrzymów wypełniło plac przed murami Berdyczowskiej Fortecy Maryi. Pielgrzymiej Eucharystii przewodniczył ks. bp Bronisław Bernacki, homilię wygłosił ks. bp Witalij Krywicki, a współkoncelebrowali biskupi: Witalij Skomarowski, Stanisław Szyrokoradiuk i Radosław Zmitrowicz.
W naszej karmelitańskiej wspólnocie, w związku z uroczystościami mieliśmy radość gościć naszych współbraci z Chorwacji – prowincjała o. Srećko Rimać i o. Zlatko Pleticosić, a także przedstawiciela Naszego Ojca Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych – o. Krzysztofa Górskiego OCD. Bracia z Chorwacji przybyli na osobiste zaproszenie Pani Ambasador Chorwacji na Ukrainie – Anicy Djamić. W sobotę, przed rozpoczęciem wszystkich wydarzeń odpustowych w klasztornym refektarzu, w przyjemnej atmosferze zjedliśmy obiad z Panią Ambasador Hiszpanii, Silvią, Cortes Martin, jak się okazało, uczennicą naszego współbrata – historyka z Valladolid o. Teofanesa Egido OCD i wspomnianymi gośćmi z Chorwacji.
Pięknym wydarzeniem okazało się nocne czuwanie modlitewne. O. Maksymilian Podwika OCD, zgodnie z tematyką tegorocznego duszpasterstwa na Ukrainie, gdzie trwa „Rok Świętości Małżeństwa i Rodziny” przygotował konferencje, znaki i gesty, które pomogły modlącym się ogarnąć myślą uczuciami i wyobraźnią wszystkie etapy i zadania życia rodzinnego.
W nocnym czuwaniu na modlitwie, w charakterze zwyczajnych wiernych uczestniczyli Pani Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Pan Poseł Jan Dziedziczak, konsulowie i Panie Ambasadorki Chorwacji i Hiszpanii.
Do listy znamienitych gości, którzy przybyli już w sobotę, o poranku w niedzielę dołączyli: Pan Senator Jan Żaryn, Pan Marek Szafin – Ambasador Słowacji, Pan Bartosz Cichocki – Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Sławomir Kowalski – Wicedyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Pan Oleksandr Rewega – deputat do Parlamentu Ukrainy, Pan Jarosław Łaguta – pełniący obowiązki Gubernatora Żytomierskiego Województwa, i Pan Wasyl Mazur – burmistrz Berdyczowa. Goście z Polski, dzięki oprowadzeniu przez o. Józefa Kucharczyka OCD po całym terenie Sanktuarium, zostali zaznajomieni z historią i bieżącą sytuacją naszego kościoła i klasztoru.
Nazajutrz, jak wspominałem na początku, uroczysta Msza Święta zjednoczyła wokół ikony Matki Boskiej Berdyczowskiej kilkunastotysięczną rzeszę wiernych. Łzy i wyciągnięte w stronę Maryi dłonie, kiedy w tłumie niesiona jest Jej ikona, przez żołnierzy w prostych codziennych mundurach – to obraz który na długo pozostaje we wspomnieniach.
Wielkie wzruszenie towarzyszyło także procesji z darami. Niosła je bowiem kilkunastoletnia dziewczyna Oleksandra, która za wstawiennictwem Matki Boskiej Berdyczowskiej została cudownie uzdrowiona po potrąceniu przez pociąg, w wyniku czego zagrożone było jej życie, a kiedy sytuacja organizmu ustabilizowała się lekarze nie dawali jej większych szans na możliwość poruszania się.
Jako organizatorzy cieszyliśmy się z nowych naczyń liturgicznych potrzebnych do udzielania Komunii świętej. Zostały one zakupione dzięki pomocy organizacji „Pomoc Kościołowi na Wschodzie” przekazanej nam w zeszłym roku przez ks. Leszka Kryżę. Zastąpiły one dotychczas używane w trakcie odpustu naczynia różnej pojemności i kształtu, których część trzeba było wypożyczać z innych kościołów i kaplic.
To właśnie Eucharystia co roku jest w centrum naszego święta… Najważniejsza jest jedność, którą daruje Jezus w Eucharystii. Maryja jest orędowniczką i opiekunką tej jedności w rodzinach, w społeczeństwach i pomiędzy narodami. Łatwo tę jedność nadwyrężyć nieopatrznym słowem, a jeszcze bardziej zniekształconą interpretacją wypowiedzianych słów…. Wypowiedzi goszczących na uroczystości ważnych osób, odebrałem przede wszystkim jako wyraz szacunku dla wspólnoty wierzących. Myślę, że tak też były przez pielgrzymów przyjęte.
Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie łaski, których zechciał w tych dniach przez ręce Matki Najświętszej udzielić pielgrzymom. Dziękujemy za ich wiarę, za miłość pasterzy Kościoła na Ukrainie do swoich wiernych, za radość bycia Kościołem – Rodziną Jezusa. Dziękujemy Bogu za zaszczyt opiekowania się Narodowym Sanktuarium Matki.
o. Rafał Myszkowski OCD
za: karmel.pl