Obchody 135. rocznicy urodzin Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Teresy od św. Józefa – Janiny Kierocińskiej
25 czerwca, 2020W niedzielę 14 czerwca 2020r. w parafii pw. św. Barbary DM w Wieluniu Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowało 135 rocznicę urodzin Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Teresy od św. Józefa – Janiny Kierocińskiej.
W tym dniu w kościele parafialnym siostry karmelitanki przedstawiły prezentację multimedialną przybliżającą wydarzenia z pierwszych lat życia Janiny, rozwój duchowy, współpracę z łaską aż do przyjęcia charyzmatu założycielskiego, w wyniku którego powstało nowe zgromadzenie zakonne w Kościele.
Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, którą celebrował ks. biskup senior Antoni Długosz – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. W homilii bp Długosz powiedział: „Zatrzymajmy się w tej wieluńskiej świątyni. W tej przestrzeni, Jezus zobaczył, przywołał i posłał małą Janeczkę, późniejszą Matkę Teresę od św. Józefa, Sługę Bożą Janinę Kierocińską, z pochodzenia Wieluniankę, współzałożycielkę Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Dlatego tu jesteśmy, bo dziś obchodzimy 135 rocznicę jej urodzin. Na ziemię żyzną została posiana, wsłuchała się w Jezusowe powołanie, przyjęła je i wydała owoce. Chciała być żywą, czytelną księgą Ewangelii. Matka Teresa nie napisała ani jednej książki, ani żadnego artykułu do czasopism, a chciała, aby jej życie było czytane aż do zachwytu, aż do naśladowania Jezusa. Zamiast pisać książki formowała w sobie i w siostrach prawdziwy obraz Jezusa Syna Bożego. Pragnęła, by każdy kto spotka ją samą, czy karmelitankę Dzieciątka Jezus, poczuł powiew Ewangelii. Miał przekonanie jakby przeczytał kilka stron Dobrej Nowiny i uwierzył, że Bóg jest Miłością”.
Liturgię słowa i oprawę muzyczną przygotowały siostry karmelitanki z Sosnowca. Przed błogosławieństwem M. Błażeja Stefańska – przełożona generalna złożyła podziękowanie i życzenia Księdzu Biskupowi, który dzień wcześniej obchodził imieniny. Na koniec została wykonana pamiątkowa fotografia.
W uroczystości wzięli udział kapłani: ks. prał. senior Marian Stochniałek, ks. Janusz Parkitny – proboszcz parafii pw. św. Stanisława. Obecni byli również członkowie naturalnej rodziny Służebnicy Bożej, Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Kierocińskiej, Fundacji „Słowem pisane” oraz parafianie. Do wspólnej modlitwy dołączyły się siostry Antoninki.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod dom rodzinny Kierocińskich przy ul. Kijak 1, w którym 135 lat temu urodziła się Czcigodna Służebnica Boża. Tam miało miejsce odsłonięcie tablicy informacyjnej. Wstęgę przeciął Ks. Biskup wraz z Matką Generalną Zgromadzenia. W ciągu całego dnia dom i posesja rodziny Kierocińskich były dostępne dla zwiedzających.
Z powodu ograniczeń związanych z epidemią na uroczystości przybyły tylko delegacje wspólnot Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus z różnych części Polski. Były obecne siostry z domu generalnego w Markach, z domu prowincjalnego w Widawie, z Sosnowca, Truskolas, Kroczyc, z domu prowincjalnego w Łodzi, z Torunia, Ksawerowa, Konstancina, z domu prowincjalnego w Balicach, Czernej, Zakopanego i Wielogłów. W uroczystości wzięły udział również dwie siostry Afrykanki z Burundi, którym pobyt w Polce przedłużył się ze względu na odwołane loty do Afryki.
Przed Mszą św. dojeżdżające siostry modliły się w zabytkowym kościółku św. Barbary, niektórym udało się przejść pod krzyż, ufundowany przez ojca Janiny – Antoniego, stojący przy zbiegu ulic Joanny Żubr i Granicznej lub usiąść na „Ławeczce Kierocińskiej” mieszczącej się przy zbiegu ulic Joanny Żubr i Świętej Barbary. A po zakończeniu spotkania przy domu Janiny Kierocińskiej zaproszeni goście udali się na obiad do restauracji „Obiadek pod kotwicą”.
Magdalena Jaroch – dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej korzystając z okazji, przeprowadziła wywiad z siostrami Afrykankami: Jacqueline Tshibangu Kayowa i Claudine Nkunzimana oraz z s. Zygmuntą Kaszubą, jedną z pierwszych misjonarek.
Kolejnym punktem programu był spacer po centrum Wielunia, którego przewodnikiem był Grzegorz Nowak – dziennikarz Radia Ziemi Wieluńskiej i członek Fundacji „Słowem pisane”. Następnie siostry zobaczyły w Muzeum Ziemi Wieluńskiej (ul. Narutowicza 13) wystawę „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939” ukazującą tragedię miasta, które 1 września 1939 r. wskutek nalotów bombowych Luftwaffe w ogromnym stopniu zostało zniszczone.
za: karmelitanki.pl
Zobacz więcej zdjęć na stronie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.