aktualności karmelu OCDS Warszawa-Solec wróć

Pielgrzymka do Siwcówki

5 lipca, 2024

Pielgrzymka do Siwcówki (i nie tylko)

28 czerwca 2024 roku przedstawiciele Wspólnoty OCDS Warszawa-Solec wyruszyli do Wadowic. Tam w jako pierwszy punt była przewidziana Msza święta w Bazylice Ofiarowania NMP – w miejscu chrztu Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II).

Po Eucharystii, obiedzie i zwiedzaniu Muzeum św. Jana Pawła II nie mogło zabraknąć skosztowania „papieskich kremówek”. Następnie wyruszyliśmy do „kościoła na Górce” – Sanktuarium św. Józefa. Obok parkingu zobaczyliśmy dawną naszą własność: „dom wspólnej pracy”, który wybudowali tercjarze karmelitańscy. W kościele był wystawiony Najświętszy Sakrament, więc możliwa była modlitwa i adoracja. Wnętrze tej karmelitańskiej świątyni ukazało wiele cennych przedmiotów: relikwie bł. Alfonsa Marii Mazurka – pierwszego wizytatora III zakonu w Polsce, szkaplerz św. Jana Pawła II czy konfesjonał, w którym spowiadał św. Rafał Kalinowski. Tu też jest figurka Dzieciątka Jezus – właśnie od członkostwa w Bractwie Praskiego Dzieciątka Jezus rozpoczęła się karmelitańska droga sł. B. Kunegundy Siwiec.
W drodze do Siwcówki nawiedziliśmy klasztor karmelitów bosych w Zawoi.

Wieczorem dotarliśmy do klasztoru sióstr zmartwychwstanek, które nas przyjęły kolacją i dały nocleg w domu, w którym wakacje spędzał bł. kard. Stefan Wyszyński.
Uroczystość świętych Piotra i Pawła miała niezwykły przebieg, gdyż była połączona z jubileuszową XXV Pielgrzymką do Stryszawy-Siwcówki, czyli powiązana ze sł. B. Kunegundą Siwiec. Pątników na Wzgórzu Miłosierdzia przywitał o. Adam Hrabia OCD, Delegat ds. OCDS Prowincjała Krakowskiego. Ku naszemu zaskoczeniu zostaliśmy przedstawieni, jako przedstawiciele Prowincji Warszawskiej. On też przewodniczył jutrzni, zaś Mszy świętej koncelebrowanej przez 9 kapłanów – Prowincjał Prowincji Krakowskiej, o. Tadeusz Florek OCD.

On też wygłosił homilię, w której powiązał 3 osoby, którymi w tym dniu zajmowaliśmy się: sł. B. Kunegunda Siwiec żyła wiarą w Kościele, wiarą, którą przekazali i budowali Apostołowie: św. Piotr i św. Paweł. W obchody włączyła się także schola z pobliskiej „karmelitańskiej” parafii w Zwoli występująca w ludowych strojach – nie tylko śpiewała w czasie Eucharystii, ale także poprowadziła nabożeństwo dziękczynienia.

Po takiej strawie duchowej nadszedł czas na posiłek.
Po nim konferencję o apostolacie wygłosił były prowincjał, o. Andrzej Ruszała OCD. Spośród wielu myśli przywołajmy tylko tę o „nocy apostolstwa” – czasie, w którym nie dostrzegamy owoców swojej pracy. Może z tego powodu, że chcemy w tryumfalnym pochodzie przynosić owoce naszego apostolstwa. To Bóg jest Źródłem wszystkiego a udzielanie łask wypływa z Jego miłosiernej miłości. Zatem na zakończenie pielgrzymki nie mogło zabraknąć adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej właśnie z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia, które prowadził o. Jacek Pawlikowski OCD – asystent Wspólnoty OCDS w Wadowicach i Diakoni Przyjaciół Kunegundy Siwiec.

Oczywiście w tym dniu modliliśmy się także przy doczesnych szcątkach naszej Siostry w Karmelu – spoczywają one w miejscowej kaplicy. To jej ojcowizna, którą podarowała siostrom zmartwychwstankom. Zobaczyliśmy miejsce, urodzenia Kundusi, jej życia i śmierci – zachował się jej dom, a w środku urządzona jest izba pamięci. Spoglądając w dal dostrzegliśmy Wzgórze Miłosierdzia – tam były zorganizowane obchody związane z pielgrzymką, a na co dzień żyją i pracują księża zmartwychwstańcy: prowadzą dom rekolekcyjny, w którym głosi się – jak to zostało zapowiedziane Kundusi – Miłosierdzie. Kilka kroków od domu sł. B. Kunegundy Siwiec jest kapliczka – wotum wdzięczności mieszkańców Siwcówki za ocalenie w czasie II wojny światowej. To miejsce było kilkakrotnie przez nas nawiedzane w czasie pobytu.

Czas minął szybko i nadeszła pora powrotu. Dwie osoby zdecydowały się jeszcze na kolejny nocleg. Pozostali udali się nad Wodospad Roztoki, gdzie podziwiali Boga w dziele Jego stworzenia. Na koniec zajechaliśmy także na cmentarz – miejsce pierwotnego pochówku sł. B. Kunegundy Siwiec.

Piotr M. Strojecki OCDS