aktualności karmelu OCDS, Prow. Krakowska, Rodzina Karmelu wróć

Spotkanie Rad Prowincjalnych OCDS

6 lipca, 2025

Spotkanie Rad Prowincjalnych OCDS obu Prowincji, czyli… wielkie cuda krótkiego wyjazdu

Od piątku, tj. 20 czerwca 2025r. do niedzieli, 22 czerwca, byliśmy gośćmi Rady Prowincjalnej Prowincji Krakowskiej. Pojechaliśmy na nie wszyscy, tj. o. Delegat ds. OCDS, o. Kamil Strójwąs OCD oraz członkowie Rady Prowincjalnej: Gabriela Żylińska, Bogusław Sudał, Beata Meller, Mariusz Filipowski i Tadeusz Zabaryłło. Gospodarzami spotkania byli: o. Delegat ds. OCDS Prow. Krakowskiej, o. Adam Hrabia OCD, oraz Rada: Urszula Duży, Paweł Cielebon, Anna Stańko, Marcin Kliś oraz Halina Stanicka.

Spotkanie odbyło się w Piotrkowicach – wsi położonej w urokliwym zakątku Ziemi Świętokrzyskiej, nieopodal Kielc. Stróżami i opiekunami miejsca są karmelici bosi, a miejsce to, to kompleks budynków – połączonych ze sobą kruchtą – na który składają się późnorenesansowy kościół pw. Zwiastowania NMP, kaplica loretańska oraz klasztor. Późnobarokowa kaplica znajduje się na osi nawy kościoła, a jej centrum stanowi Domek Loretański, który przypomina dom Maryi z włoskiego sanktuarium w Loreto.

Domek piotrkowicki jest duchowo związany z loretańskim, nazwanym przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus „szkatułką z perłą”, ze względu na Jezusa-perłę, na Którego wskazuje Maryja i poprzez Którego niebo zstąpiło na ziemię. Domek Loretański w Piotrkowicach jest jedną z piękniejszych replik Santa Casa, więc – zgodnie z sugestią Tereski – modliliśmy się w „szkatułce z perłą”. I jakby tego było mało, znajduje się w nim słynąca łaskami figura Matki Bożej Piotrkowickiej (wydobyta z ziemi, a nawet wyorana). I tak to modliliśmy się w miejscu, w którym Maryja wysłuchała już wielu próśb o uzdrowienie i nawrócenie, uratowanie życia, o dar macierzyństwa i ojcostwa… i tych znanych tylko Jej i nikomu innemu.

Takie spotkania Rad Prowincjalnych stały się już tradycją, a są głównie wymianą doświadczeń… i tak było też i tym razem. Rozmawialiśmy o formacji w ogóle i formacji ciągłej, o spotkaniach prowincjalnych online i frekwencji na nich, podziałach większych wspólnot na mniejsze, potrzebie „Poradnika formatora” w celu dobrego i odpowiedzialnego „sprawowania” tej funkcji, naszych działaniach (lub ich zaniechaniu) na rzecz powołań, doświadczeniach (lub ich braku) z tworzeniem Grup Modlitwy Terezjańskiej, itd., itd.…

Jadąc do Piotrkowic, oczywiście, wiedzieliśmy, że będziemy tam rozmawiać, pogłębiać relacje, a oprócz tego uczestniczyć w Eucharystiach, modlić się Jutrznią i Nieszporami… Wiedzieliśmy, że będziemy wchodzić na Św. Krzyż i zwiedzać Jaskinię Raj.

Ale już tego, że doświadczymy zachwytu nad pięknem przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie przewidzieliśmy. A zwłaszcza tego, że dawne profanum obecne na Łysej Górze (jako dom poprawczy, więzienie dla niebezpiecznych przestępców, a w czasie wojny obóz zagłady dla jeńców radzieckich) zostało zastąpione sacrum, czyli: sanktuarium skrywającym relikwie Drzewa Krzyża Św., bazyliką mniejszą pw. Trójcy Przenajświętszej, a także klasztorem misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej… i naszym udziałem będzie już tylko sacrum, też nie do końca byliśmy świadomi. A już na pewno nie przewidzieliśmy tego, że w tej „odnowionej” przestrzeni będzie nam dane ucałować relikwie Krzyża Św., co miało miejsce.

Jadąc do Piotrkowic, myśleliśmy o spotkaniach z ludźmi, a spotykaliśmy nieustannie Boga i Jego Matkę… i doświadczaliśmy drobnych i wielkich CUDÓW: udanych rozmów, piękna świata (z czereśniami i nenufarami w ogrodzie ojców), spotkań z historią zapisaną w zwiedzanych miejscach… nieustannej ludzkiej życzliwości i serdeczności… sprzyjającej pogody, gościnności gospodarzy… A już absolutnym zwieńczeniem małych „cudów” była wieść o tym, że okoliczni mieszkańcy (małej wsi i niewielkiej parafii!) zwrócili się z prośbą do ojców o utworzenie przy sanktuarium wspólnoty Świeckiego Karmelu… I jakże tu nie wierzyć w ludzkie jednostkowe spotkania z Bogiem i Jego Matką!?

Gabriela Żylińska OCDS

Foto za www.karmel.pl