TV Trwam o rocznicy powstania Karmelitów Bosych
3 grudnia, 2018Zakon Karmelitów Bosych ma już 450 lat. Z okazji jubileuszu karmelici bosi przygotowali specjalny wideoklip, który obrazuje ich wielkie dzieło.
Zaczęło się bardzo prosto, w skromnych okolicznościach, w małej kastylijskiej wiosce Duruelo. 450 lat temu, 28 listopada 1568 roku, dwaj pierwsi bracia karmelici bosi, czyli Jan od Krzyża i Antoni od Jezusa, rozpoczynają nową przygodę w Kościele, która trwa do dzisiaj i która nazywa się Zakonem Karmelitów Bosych – wspomina o. Mariusz Wójtowicz.
– Skupiliśmy się na takim wewnętrznym uświadomieniu sobie tych 450 lat, które już są za nami, tych dzieł, które powstały, świętych, którzy na naszych oczach pojawili się i pokazali nam, jak mamy żyć, ale jednocześnie to też taka celebracja tajemnicy własnego życia każdego z nas jako zakonnika, uświadomienie sobie, że moja droga osobista – taka zwyczajna, prosta, codzienna – jest wpisana w ten wielki jubileusz – mówi o. Mariusz Wójtowicz, karmelita bosy.
450. rocznica powstania Zakonu Karmelitów Bosych zrodziła dwie bardzo ciekawe inicjatywy – wskazuje.
– Pierwsza popularnonaukowa inicjatywa „Czerpać u źródła” to są artykuły spisane przez naszych współbraci, opisujące początki i rozwój reformy Zakonu Karmelitów Bosych. A druga inicjatywa to już taka medialna, audiowizualna, czyli teledysk, zatytułowany „Duruelo – skromny początek, wielkie dzieło”, który poprzez muzykę, poprzez piękne kadry, obrazy chce pokazać naszą codzienność – zwyczajną i dlatego piękną – podkreśla o. Mariusz Wójtowicz.
Karmelici bosi posługują na całym świecie. W Polsce skupieni są głównie w dwóch prowincjach: krakowskiej i warszawskiej. Chodzi tu zarówno o karmelitów, jak i karmelitanki, a także osoby świeckie.
– Czyli osoby, które chcą żyć duchowością Karmelu pośród codzienności swojego życia, pośród tej pracy, którą na co dzień wykonują i w tych relacjach, w których żyją, czyli czy to w małżeństwie, czy w życiu samotnym mogą realizować (będąc też w strukturze Karmelu) swoje życie – zauważa karmelita.
Charyzmat karmelitów bosych jest bardzo mocno związany z modlitwą, stanowiącą przyjaźń z Bogiem.
– Teresa od Jezusa (tak naprawdę to ona stoi na czele reformy Zakonu i to jest ciekawe, że to kobieta, a nie mężczyzna i warto dodać, że to jest XVI wiek, a nie XX czy XXI) nadaje właśnie taki modlitewny charakter naszemu Zakonowi Karmelitów Bosych, czy Karmelitanek Bosych. Czyli modlitwa, przyjaźń z Jezusem, ale też wspólnota i uczenie ludzi modlitwy, czyli przyjaźni z Bogiem – stwierdza o. Mariusz Wójtowicz.
Karmelici bosi mają swoich świętych, wśród nich jest m.in.: św. Teresa od Jezusa, św. Jan od Krzyża, mała Tereska, Teresa Benedykta od Krzyża, św. Rafał Kalinowski, św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej czy św. Teresa od Jezusa z Los Andes.
źródło: Radio Maryja