Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej na Solcu
3 sierpnia, 2024Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej na Solcu
Już po raz trzeci razem z ojcami z parafii pw. św. Trójcy na warszawskim Solcu zaprosiliśmy czcicieli naszej Matki, Królowej i Ozdoby Karmelu, by wspólnym czuwaniem rozpocząć uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. Podobnie jak w poprzednich latach czuwanie było zwieńczeniem trzech dni duchowego przygotowania do obchodów tej uroczystości.
Wspólną celebrację rozpoczęliśmy Mszą świętą, której przewodniczył nasz asystent o. Szczepan Maciaszek. W homilii zwrócił uwagę, że w życiu często posługujemy się materialnymi znakami, symbolami, które odsyłają nas do innej, pozamaterialnej rzeczywistości. Tak jest ze szkaplerzem – niewielki kawałek sukna, prosty znak jest symbolem bardzo głębokiej rzeczywistości duchowej, ma nas do niej prowadzić. Tą rzeczywistością jest obecność Matki Bożej w naszym życiu, jej przykład, przynaglenie do życia na jej wzór. Po Eucharystii zaprosiliśmy zgromadzonych do modlitwy Liturgią Godzin – wspólny śpiew I Nieszporów z uroczystości NMP z Góry Karmel wypełnił kościół, podkreślając wyjątkowy charakter tego wieczoru.
„Szkaplerz noś, na różańcu proś” – podążając za tym wezwaniem dalszą część naszego czuwania wypełniliśmy modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Rozważanie Słowa Bożego, tajemnic radosnych życia Maryi, adoracja, chwile modlitwy w ciszy przeplatane śpiewem na cześć naszej Matki i Siostry pozwoliły zbudować wspólnotę zjednoczoną w uwielbieniu, w radosnym Magnificat za wielkie dary Boże, szczególnie za testament z Krzyża, w którym Pan dał nam Maryję za Matkę. Modlitewne spotkanie zakończyliśmy śpiewem Apelu Jasnogórskiego, który był naszym zapewnieniem, że chcemy czuwać przy Maryi nieustannie.
Można powiedzieć, że rozstaliśmy się tylko na chwilę, bo już następnego dnia znowu zgromadziliśmy się w kościele na Solcu, by tym razem celebrować główne uroczystości odpustowe. Przewodniczył im o. Szczepan Maciaszek, który przybliżył w homilii historię i znaczenie objawień, które otrzymał św. Szymon Stock. Ojciec przypomniał też słowa papieża Jana Pawła II, który podkreślał swoją duchowość szkaplerzną i stawiał wiernym pytanie, czy oni też mają już swoją formę nabożeństwa do Matki Bożej, zachęcał do jej poszukiwania. Wieczorna Msza zgromadziła bardzo liczną grupę czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej. Wypełniona po brzegi świątynia to znak, że staje się ona ważnym miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel nie tylko dla warszawiaków. Wielu uczestników uroczystości przyjechało na nie z bliższych i dalszych miejscowości podwarszawskich, co wynikało z naszych rozmów z przybyłymi do parafii gośćmi. A było ku temu kilka okazji. Przed Eucharystią rozprowadzaliśmy szkaplerze i książki poświęcone duchowości szkaplerznej. Na zakończenie świętowania mieliśmy też okazję spotkania i licznych rozmów rozdając symboliczne karmelowe słodkości.
Tego dnia wiele osób zostało przyjętych do szkaplerza. Była to dla nas też okazja do zapoznania obecnych z naszą wspólnotą i charyzmatem Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.
Katarzyna Kozakowska OCDS