Z Karmelu w Usolu Syberyjskim
24 marca, 2017Dnia 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, wraz z całym Kościołem dziękowałyśmy Bogu za dar powołania wszystkich osób konsekrowanych i otaczałyśmy ich modlitwą. Najważniejszym momentem dnia stała się dla nas celebracja eucharystyczna, w czasie której trzymając w rękach zapalone świece, odnowiłyśmy nasze śluby zakonne. Łączyłyśmy się duchowo z braćmi i siostrami z naszego dekanatu, którzy w tym dniu tradycyjnie uczestniczyli we Mszy Św. sprawowanej w irkuckiej katedrze.
W sobotę 11 lutego, przez wstawiennictwo Maryi, zawierzałyśmy Bogu wszystkie osoby chore i cierpiące na całym świecie. W niedzielę wieczorem odwiedziły nas najbliższe sąsiadki – siostry albertynki. W czasie spotkania przywitałyśmy siostrę Gabrielę, która po kilku latach pracy w innych krajach, znów powróciła na Syberię.
Aby uczcić tegoroczny Jubileusz stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie, zdecydowałyśmy, że każdy trzynasty dzień miesiąca obchodzić będziemy w klimacie większego skupienia i modlitwy. W związku z tym czas dopołudniowy 13 lutego spędziłyśmy w chórze, adorując Pana w Najświętszym Sakramencie. W tym czasie wspólnie odmówiłyśmy różaniec w intencji Rosji, prosząc o nawrócenie i potrzebne łaski dla narodu rosyjskiego, a także o pokój na świecie.
W dniach 13-15 lutego gościłyśmy pracownika Muzeum Artystycznego w Irkucku, historyka, a jednocześnie parafiankę irkuckiej katedry, panią Natalię Gonczarenko. Pani Natalia zgodziła się wygłosić dla nas wykłady z historii Rosji, z historii Irkucka w szczególności, a w przyszłości być może jeszcze na inne interesujące nas tematy. Pierwsza część wykładów ma się odbyć na początku marca.
19 lutego serdecznie przywitałyśmy naszą seniorkę Matkę Urszulę, która zakończyła swe 10-dniowe rekolekcje. Zgodnie z naszą tradycją, wyjście z rekolekcji Matki fundatorki uczciłyśmy wielką rekreacją. W tym dniu spotkałyśmy się w rozmównicy z zaprzyjaźnioną z nami Katarzyną, jej mamą i przyjaciółką.
Ostatnie dni miesiąca w naszym gronie były nadzwyczajnie intensywne. Przed wejściem w wielkopostne wyciszenie miałyśmy dużo gości. W środę 22 lutego gościłyśmy naszych znajomych z Angarska i proboszcza tamtejszej parafii ks. Bogusława. Następnego dnia, jak zwykle w „tłusty czwartek”, nie obeszło się bez tradycyjnej przedpostnej rekreacji i pysznych pączków. J W tym dniu odwiedziły nas siostry albertynki. W czasie spotkania pożegnałyśmy jedną z nich, s. Samuelę, która po czasie pracy na Syberii wraca do Polski.
W ramach bezpośredniego przygotowania się do Wielkiego Postu, od niedzieli 26 lutego do Środy Popielcowej miałyśmy tradycyjną trzydniową adorację Najświętszego Sakramentu. Przez trzy kolejne dni czas dopołudniowy spędzałyśmy w chórze przygotowując nasze serca do towarzyszenia Jezusowi na pustyni. Jednocześnie ostatnie dni przed Wielkim Postem dały nam dużo okazji do różnego rodzaju spotkań. 26 lutego obchodziłyśmy imieniny naszego o. Mirosława. W czasie południowej Mszy św. polecałyśmy Panu Bogu wszystkie intencje Solenizanta, a dopełniłyśmy je życzeniami w czasie radosnego bratersko-siostrzanego spotkania w rozmównicy. Następnego dnia, w poniedziałek po południu, złożył nam wizytę ks. bp. Cyryl Klimowicz. W czasie spotkania Ksiądz Biskup podzielił się z nami radościami i troskami swojej pasterskiej posługi i udzielił błogosławieństwa dla naszej Wspólnoty na święty czas Wielkiego Postu. Z kolei my zapewniłyśmy Jego Ekscelencję o naszej żarliwej modlitwie. W tym samym dniu gościłyśmy w rozmównicy również Konsula RP w Irkucku p. Krzysztofa Świderka. Serdecznie dziękując nam za dar modlitwy, Pan Konsul opowiedział o swojej pracy i nowych planach na przyszłość i poprosił o modlitwę w swoich intencjach.
Rozpoczynając czas Wielkiego Postu, jednoczmy się w modlitwie, aby Pan Bóg udzielił nam daru nieustannego nawracania się i odnowy serca i obdarzył nas łaskami w przygotowaniu się do uroczystości paschalnych.