Najnowszy numer „Pod Płaszczem Maryi!”
27 lutego, 2020
Drogie Dzieci Maryi!
„Czego nie wolno?” – to jedno z najczęstszych pytań dotyczących Wielkiego Postu wpisywanych w wyszukiwarce internetowej. Pobrzmiewa w nim poczucie straty, jakby okres ten bardziej coś nam odbierał, niż dawał. Zamykał, a nie otwierał. Ponadto słowa te kojarzą się z niewolą, z wewnętrznym więzieniem zakazów.
Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Pokuta przybliża otwiera nas na Parakleta – Pocieszyciela. Rozszerza serca, sprawiając, że Bogu jest w nich wygodniej, swobodniej. Jako Dobry Ojciec Bóg daje nam poczuć swoją radość. Bo istotnie jesteśmy jego dziećmi, a nie niewolnikami. Jednak nie od razu musimy zebrać plony naszych skromnych wyrzeczeń.
Wielki Post jest pielgrzymką wdzięczności za Ofiarę Jezusa, w towarzystwie Jezusa. Nie radosną, nie smutną, ale poważną… Zaczyna się w Getsemani i kończy na Golgocie. Ten trzykilometrowy, niełatwy do przejścia, odcinek, podpowiada nam, że pokuta ma nas kosztować (bo jest cenna) i trwać (bo ma być wielokrotna). Kiedy w końcu wejdziemy na szczyt Góry, Drzewo Krzyża obrodzi i Bóg zerwie z niego plon naszych trudów, pochodzący z owocu zmartwychwstania Jego Syna, jak wszystkie łaski. I poczujemy odmładzającą serca radość Stwórcy.
Abyśmy nie pobłądzili na krętych ścieżkach pokuty, chwyćmy się Maryi, która zna tę drogę bezbłędnie. Ufam, że pismo, które trzymacie w rękach, również posłuży Wam jako kompas. W tym numerze dowiemy się od o. Stanisława Plewy, co oznacza tytuł „Zawsze Dziewica” i jakie są źródła ukształtowania się tego dogmatu maryjnego. O. Placyd Ogórek pomoże nam dostrzec w Szkaplerzu znak zbawienia. O apostolstwie szkaplerznym św. Rafała Kalinowskiego przeczytamy w artykule o. Wojciecha Ciaka. Natomiast w dziale formacyjnym, razem z o. Aloysiusem Rego, przybliżymy się do św. Teresy od Jezusa, urzeczonej pięknem Modlitwy Pańskiej.
Owocnego czasu lektury i rozważania!
o. Gabriel Wójcicki OCD
Szukajcie w naszych klasztorach, na stronie wydawnictwa Flos Carmeli i w zaprzyjaźnionych parafiach.
Kwartalnik „Pod płaszczem Maryi”
pismo formacyjne noszących szkaplerz karmelitański
Pismo do nabycia przy naszych klasztorach, na stronie Wydawnictwa Flos Carmeli oraz w prenumeracie.
Prenumeratę zamawia się poprzez dokonanie wpłaty na poniższe konto:
WARSZAWSKA PROWINCJA KARMELITÓW BOSYCH
ul. Racławicka 31, 02-601 Warszawa
nr konta: 30 1600 1462 1848 8772 2000 0035
z dopiskiem: Prenumerata PPM
Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy pod adresem: ppm@karmelicibosi.pl
Archiwalne numery można pobrać bezpłatnie z naszej strony. Zachęcamy do lektury!