aktualności prowincji więcej

Siła modlitwy – Kino duchowe


24 marca, 2025

„Siła modlitwy” — reż. Jarosław Mańka

23 marca w ramach Kina Duchowego w warszawskim Carmelitanum mieliśmy okazję obejrzeć niezwykły dokument w reżyserii Jarosława Mańki zatytułowany „Siła modlitwy”. Film jest poruszającym świadectwem powrotu do życia i zdrowia dzięki sile modlitwy. Bohaterem filmu jest Andrzej Duffek, gdański przedsiębiorca, opozycjonista działający w latach osiemdziesiątych w Federacji Młodzieży Walczącej, wierny kibic Lechii Gdańsk.

W 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas zjeżdżania na sankach ze swoim kilkuletnim wówczas synem. Wskutek wielofragmentowego uszkodzenia wątroby na ponad dwa miesiące zapadł w śpiączkę, podczas której sztucznie podtrzymywano jego funkcje życiowe. W dokumencie „Siła modlitwy” Andrzej Duffek opowiada o tym okresie i doświadczeniu życia „po drugiej stronie”. Ta niezwykła podróż całkowicie zmieniła jego spojrzenie na świat, ludzi i ukazała prawdziwy sens i cel życia.

Bohater opowiada w filmie o doświadczeniu Miłości, radości nieba, ale także o Bożej sprawiedliwości i karze, która jest konsekwencją wyboru zła. Podkreśla zasadnicze znaczenie naszych codziennych, małych i większych wyborów, naszych czynów, a przede wszystkim intencji, którymi kierujemy się w życiu i działaniu.

To także film o o miłości najbliższych, o przyjaźni i o ogromnej mocy modlitwy. Niezwykła modlitewna krucjata kibiców z całej Polski, którzy modlili się za swojego kolegę, kibica Lechii Gdańsk, modlitwa ludzi mu najbliższych, ale też nieznanych mu osobiście, umożliwiła mu powrót do życia. Szczególnie poruszającym fragmentem filmu jest opowieść o ofierze śp. Tadeusza Duffeka, brata Andrzeja, który w szpitalnej kaplicy ofiarował za niego swoje życie. Tadeusz Duffek zmarł półtora roku po powrocie do zdrowia swego brata.

Swoimi przeżyciami, walką o powrót do życia Andrzeja, dzielą się w filmie także osoby najbliższe Andrzejowi — jego żona, siostra, przyjaciele, a także salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców, wraz z którym Andrzej Duffek zrealizował wielkie marzenie i duchowy testament swojego brata, Tadeusza — coroczną pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę.

Po projekcji miało miejsce spotkanie z jego bohaterem oraz z reżyserem filmu, Jarosławem Mańką, który opowiedział o niełatwej drodze do realizacji tego przedsięwzięcia. Korzystając z tej niezwykłej okazji dowiedzenia się czegoś więcej o tym, jak jest po drugiej stronie życia od człowieka, który „dotknął” niejako innego świata, wyjątkowo licznie zgromadzona tego wieczoru publiczność zadawała przez dłuższy czas pytania, prosząc o bardziej szczegółowe wyjaśnienie kwestii związanych z modlitwą, ze znaczeniem intencji naszych czynów, z Bożą sprawiedliwością, z karą i nagrodą.

Uderzyła wszystkich ogromna otwartość i prostota p. Andrzeja, jasność i klarowność odpowiedzi na każde zadane pytanie, także dotyczące niełatwych kwestii wiary, działania łaski, wagi sakramentów, Bożego Miłosierdzia, prawdy chrześcijaństwa. Wieczór przypomniał nam wszystkim, że istnieje inny świat, że tu, w doczesności, jesteśmy tylko pielgrzymami w drodze ku niemu i że mimo, iż czeka tam na nas Miłosierny Ojciec, nasze codzienne wybory i starania, żeby żyć zgodnie z wolą Bożą, mają ogromne znaczenie na tej drodze. Po tamtej stronie, jak mówi bohater filmu, sami już niczego dla siebie nie możemy zrobić. Dlatego tak ważna jest również modlitwa za zmarłych.

Bardzo ciekawą rozmowę z Andrzejem Duffekiem, zatytułowaną „Polska zmartwychwstanie”, przeprowadziła na kanale telewizji internetowej PL1.tv Edyta Paradowska. Zachęcamy do obejrzenia.