aktualności prowincji więcej

Zakończenie roku akademickiego


30 czerwca, 2025

Zakończenie roku akademickiego 2024/2025 w warszawskim Instytucie Duchowości Carmelitanum.
24 czerwca 2025.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem dyrektora Instytutu, o. Wojciecha Ciaka OCD.

W homilii Ojciec Wojciech odniósł się do obchodzonej tego dnia uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela – jedynego świętego, którego dzień przyjścia na świat Kościół celebruje w liturgii, obok narodzin Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny. Kaznodzieja podkreślił, że w przypadku tych trzech postaci uzasadnione jest świętowanie rocznicy ich urodzin. Jednocześnie zaznaczył, że dla nas samych ważniejszy powinien być dzień imienin, gdyż wówczas nawiązujemy do naszego patrona i jego duchowych narodzin dla Boga.

Patron nie tylko przypomina o konieczności nieustannego „rodzenia się” dla Boga, ale także wskazuje drogę, na której może się to dokonać.

W dalszej części homilii o. Wojciech przywołał postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki minionego roku akademickiego. Jej imię – Teresa – zaplanowano dla niej jeszcze przed narodzinami, na cześć św. Teresy od Jezusa. Po wstąpieniu do Karmelu, przyjmując propozycję m. Gonzagi, młoda zakonnica z radością dodała do swego imienia wezwanie „od Dzieciątka Jezus”, które doskonale odpowiadało jej nabożeństwu do Bożego Dzieciątka. Później, w dniu obłóczyn, uzupełniła je o tytuł „od Najświętszego Oblicza”, wyrażający jej szczególne oddanie Obliczu Cierpiącego Sługi Jahwe.

 

Po Eucharystii odbyło się wręczenie dyplomów absolwentom trzyletniego Studium Duchowości. W przemówieniu o. Wojciech ponownie nawiązał do patronów roku – św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza oraz św. Teresy Benedykty od Krzyża. Podkreślił, że choć Święte te różniły się pod wieloma względami, łączył je radykalizm w życiu Ewangelią, wierność duchowi rad ewangelicznych oraz całkowite oddanie karmelitańskiej formie życia zakonnego.

Duchowość obu Świętych, głęboko zakorzeniona w katolickiej tradycji, w centrum stawia osobę Jezusa Chrystusa. W tym względzie kontynuują one dziedzictwo wielkich świętych Karmelu:

  • św. Teresy od Jezusa, która odkryła tajemnicę Człowieczeństwa Chrystusa,

  • św. Jana od Krzyża, nauczającego, by nieustannie mieć przed oczyma Jezusa – Oblubieńca duszy.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus wszystkie swoje działania podejmowała ze względu na Chrystusa. Z kolei duchowość św. Teresy Benedykty od Krzyża wyrażała się przez miłość oblubieńczą, odkupieńczą i ekspiacyjną, zawsze skupioną na Zbawicielu.

Obie święte patronki Carmelitanum żyły pełnym oddaniem Kościołowi.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bardzo ceniona przez św. Teresę Benedyktę, oddała się Miłości Miłosiernej. Jej postawę należy odczytywać w kontekście odnalezionego przez nią miejsca w Kościele: „W sercu Kościoła będę miłością”.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża swoje oddanie Bogu wyraziła w sposób ekspiacyjny, co szczególnie naznaczyło jej ostatnie lata życia. Nie była to jedynie modlitwa za Kościół i świat, lecz świadome wynagradzanie – zwłaszcza za swój naród – przez zjednoczenie z ofiarą Chrystusa na krzyżu. Stała się w ten sposób jedną ofiarą z Ofiarą.

 

Ojciec Wojciech życzył absolwentom, aby – w duchu św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Teresy Benedykty od Krzyża – utwierdzili się w wybranej duchowości lub podjęli decyzję o konkretnej drodze. Zachęcił ich, by na swojej życiowej i powołaniowej ścieżce coraz pełniej uznawali Jezusa Chrystusa za Najważniejszego, a w Kościele – poprzez postawę służby – umieli ofiarować swoje życie.

Dyrektor Carmelitanum wyraził także wdzięczność licznym współpracownikom, dzięki którym dzieło to może trwać i rozwijać się, propagując duchowość karmelitańską. Wymienił przy tym różnorodne formy działalności Instytutu, takie jak:

  • Studium Duchowości,

  • Formacja Kobiet,

  • Kino Duchowe,

  • Salon Świętych,

  • Salon Spotkań,

  • redakcja biuletynu „Res Carmelitanum”.

Kolejną częścią uroczystości był Salon Spotkań, którego gościem specjalnym był pan Waldemar Kluza – absolwent Studium Duchowości. Rozmowę poprowadziła Barbara Chmielewska, tegoroczna absolwentka. Pan Waldemar opowiedział o swojej pracy jako dyplomaty w Ameryce Południowej (Peru i Brazylia), drodze do Karmelu i Carmelitanum, a także o wyborze św. Teresy Benedykty od Krzyża jako tematu swojej pracy dyplomowej. Została ona wydana w formie książki pt. „Moja droga do Karmelu”. Spotkaniu towarzyszyły dźwięki muzyki południowoamerykańskiej – w wykonaniu Agnieszki Prosowskiej (flet poprzeczny) i Barbary Chmielewskiej (gitara).

Zwieńczeniem trzyletniego cyklu działalności Instytutu była tradycyjna agapa. Dzięki hojności sponsorów w tym roku przybrała formę uczty przy pięknie udekorowanym i obficie zastawionym stole. Jak zwykle stała się okazją do żywych rozmów, refleksji, wymiany opinii i snucia planów na przyszłość. Cieszy fakt, że część absolwentów nie zamierza kończyć współpracy z Carmelitanum i deklaruje udział w kolejnych inicjatywach. Żegnano się więc z nutą smutku, ale i z nadzieją na spotkania w nowym roku akademickim.

Anna Domańska