aktualności karmelu Karmel Spręcowo wróć

25 lat Karmelu w Spręcowie

16 czerwca, 2019

Kiedy myślę o klasztorze w Spręcowie

Siostry karmelitanki z setkami przyjaciół świętowały jubileusz, dziękując Bogu za 25 lat istnienia spręcowskiego Karmelu.

Wspólnota Karmelu Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi jako fundacja Karmelu Niepokalanego Poczęcia NMP w Elblągu. Dziś siostry karmelitanki świętowały jubileusz, świętowały z setkami przyjaciół, którzy przybyli do Spręcowa, by dziękować Bogu za 25 lat istnienia spręcowskiego Karmelu.

Uroczystościom przewodniczył abp Józef Górzyński, homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz. Podczas Eucharystii metropolita warmiński poświęcił nowe dzwony.

– Kiedy myślę o klasztorze w Spręcowie, to myślę głównie w takim odniesieniu, że jest to miejsce, które uprasza Boski dar z nieba, życiodajny deszcz dla wszystkich tych, którzy żyjąc zabiegani w urządzaniu się na tej ziemi nie myślą, że są dary, które tylko z nieba pochodzą i są wypraszane przez tych, o których istnieniu zapominamy. Dziś dziękujemy siostrom za to, że chcą być takim Eliaszem z Góry Karmel, który dary Boże dla nas uprasza – mówił abp Górzyński.

– Nasza działalność dla ludzi, to jest przede wszystkim modlitwa – mówiła przeorysza klasztoru s. Miriam od Jezusa. – Taki dzień jak dzisiaj jest dniem zupełnie wyjątkowym. Chciałybyśmy podziękować wszystkim ludziom, którzy wspierają nas, dbają o nas. Po prostu nas kochają. Chcemy w ten sposób zaznaczyć, że jesteśmy z wami, że jesteście dla nas bliscy. Normalnie, na co dzień, pozostajemy w naszej zamkniętej przestrzeni i modlimy się za was. To jest nasze życie poświęcone modlitwie w waszych intencjach, we wszystkich cierpieniach, bólach i troskach, które nosicie w sercu. My to również nosimy w sercu i zanosimy przed Jezusa – podkreślała s. Miriam.

– W tym dniu życzcie nam na następne lata tego, byśmy były całe dla Jezusowi. Żebyśmy były tak wierne naszemu powołaniu, żeby wszyscy ludzie mogli czerpać z owoców naszego karmelitańskiego charyzmatu – prosiła s. Miriam od Jezusa.

źródło: gosc.pl


Ćwierćwiecze Karmelu. Świętowali jubileusz powstania klasztoru.

Milczenie i samotność wzmacniają modlitewną atmosferę charakterystyczną dla Karmelu – tak uważają siostry Karmelitanki Bose. W sobotę (15.06) spotkały się z gośćmi podczas jubileuszu 25-lecia zakonu w Spręcowie.

Jubileusz 25-lecia Karmelu w Spręcowie rozpoczął się mszą świętą na palcu przed klasztorem, której przewodniczył metropolita warmiński, abp Józef Górzyński. Homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz, który odwołał się do historii powstania klasztoru: – Na tej warmińskiej ziemi rodzi się miejsce, które będzie miejscem obecności szczególnej modlitwy.

Karmel w Spręcowie jest fundacją Karmelu p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Elblągu. Budowa rozpoczęła się w 1990 roku. 3 lata później 8 mniszek opuściło macierzysty klasztor w Elblągu i to właśnie w Spręcowie rozpoczęły nowe życie. Dokładnie 4 lipca 1994 roku oficjalnie założono klasztor p.w. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie.

W latach 90. ubiegłego wieku mniszki otrzymały trzy dzwony dedykowane św. Józefowi, Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielce Maryi. Minęły lata i dzięki wparciu ludzi powstała dzwonnica. Obecnie w klasztorze jest ponad 20 mniszek.

źródło: TVP3 Olsztyn