aktualności karmelu Siostry św. Teresy od Dzieciątka Jezus wróć

70-ta rocznica śmierci sł. Bożego bp Adolfa Piotra Szelążka

17 lutego, 2020

70-ta Rocznica śmierci Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka, Ordynariusza Łuckiego i Założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Toruń, 9 lutego 2020 r.

Od 70 lat w Kościele św. Jakuba w Toruniu gromadzi się nieprzerwanie grono wiernych, którzy związani więzami przyjaźni duchowej i pamięci serca przybywają, by oddać hołd i cześć Słudze Bożemu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi. Jak w dniu pogrzebu 9 lutego 1950 roku żegnały go rzesze wiernych, zarówno z diecezji łuckiej, jak i innych stron Polski, tak i w niedzielę – 9 lutego 2020 r. – przybyli czciciele Biskupa Wygnańca i duchowe córki swego Założyciela. Popłynęła modlitwa dziękczynna za dar jego życia i świadectwo ewangelicznej posługi oraz błagalna o rychłą beatyfikację. Mszy św. o godz. 11.30 przewodniczył ordynariusz diecezji Toruńskiej – bp Wiesław Śmigiel, koncelebrowali także: ks. proboszcz Wojciech Kiedrowicz – parafia św. Jakuba, ks. proboszcz Kazimierz Piastowski – parafia Matki Bożej Królowej Polski, o. Władysław Bodziony, redemptorysta – parafia św. Józefa oraz diakon Waldemar Rozynkowski i diakon Paweł Lewandowski.

Licznie zgromadziły się Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przybyłe do grobu Ojca Założyciela z różnych stron Polski wraz z przełożoną generalną s. Lucyną Lubińską, by wypraszać łaski przez jego wstawiennictwo i modlić się o włączenie Sługi Bożego w poczet świętych kościoła powszechnego.

W wygłoszonej homilii bp Wiesław Śmigiel, podkreślił słowa usłyszanej Ewangelii i przypomniał: „Uczeń Jezusa Chrystusa winien być solą świata i widocznym światłem. Dalej dodał, że: „uczniowie Jezusa są po to, aby zachować świat od zepsucia”, ponieważ, tak, jak sól spełniają wiele ważnych funkcji w świecie. Pierwszy przymiot to bycie mądrością, która pochodzi od Boga. Drugim jest „oczyszczenie i uzdrawianie przez otwartość i lojalność wobec słowa Bożego”, kolejnym jest gotowość do ofiary.

Wymienione znaczenia porównał do życia Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka. Wskazał na jego kompetencje mądrość, które były niezwykle cenione, a przy tym był człowiekiem ogromnie skromnym. Bp Śmigiel podkreślił, że bp Szelążek oczyszczał i uzdrawiał świat „przez posługę pełną miłości”. – Kiedy dotknęły go trudne doświadczenia był wolny od nienawiści i żądzy zemsty – to najpiękniejsze oczyszczenie i uzdrowienie środowiska, do którego Boża Opatrzność go posłała. Dodatkowo angażował się w prace społeczne, pomagał potrzebującym i pokrzywdzonym. Swoją gotowość do ofiary Sługa Boży pokazywał na każdym kroku, żyjąc i posługując zarówno w diecezji płockiej, jak i później już w diecezji łuckiej na Wołyniu. Przybył jako tułacz, właściwie przemierzył niemalże całą Polskę, szukając dla siebie domu i miejsca.

Na zakończenie Biskup Śmigiel podsumował: „Bp Adolf Piotr Szelążek był odbiciem Bożej mądrości, przez słowo i życie oczyszczał i uzdrawiał a w cierpieniu łączył się z ofiarą Pana Jezusa, zawsze ewangelizował, nawet we więzieniu i na wygnaniu. Bogu niech będą dzięki, że tu znalazł to miejsce”.

Po błogosławieństwie Pasterza wszyscy udali się do sarkofagu, by wspólnie odmówić modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka przy doczesnych szczątkach Założyciela.

s. Hiacynta Augustynowicz CST

za: karmel.pl