aktualności karmelu Karmel Warszawa wróć

80 lat karmelitanek bosych w Warszawie

23 marca, 2021

Klasztor Karmelitanek Bosych na Woli obchodzi jubileusz 80-lecia.

Zakon Mniszek Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel funkcjonuje przy ul. Wolskiej 27/29 od 1941 roku. Jednak historia ich obecności w stolicy jest znacznie dłuższa.

– Od 1649 roku istniał już pierwszy klasztor Karmelitanek Bosych przy Krakowskim Przedmieściu, tam gdzie teraz jest kaplica „Res Sacra Miser”. Natomiast klasztor ten został skasowany na początku XIX wieku. Potem przez ponad 120 lat nie było Karmelitanek w Warszawie. I zdarzyło się tak, Pan Bóg tak poprowadził naszymi losami, że wróciłyśmy do Warszawy w czasie II wojny światowej, czyli w warunkach po ludzku zupełnie niesprzyjających – mówi siostra Agnieszka z warszawskiego klasztoru.

Charyzmatem sióstr zakonu Karmelitanek Bosych jest m.in.: samotność i milczenie. Jednak najważniejsza jest modlitwa.

– Jesteśmy zakonem kontemplacyjnym, co oznacza, że właściwie nie opuszczamy klasztoru, nie opuszczamy klauzury, całe nasze życie spędzamy w tej samej wspólnocie. Celem naszego życia jest apostolstwo modlitwy tzn. oddawanie jej w intencjach Kościoła, w intencjach wszystkich potrzebujących ludzi. Wiele osób prosi nas imiennie o modlitwę w swoich intencjach. Zachęcamy też do zgłaszania swoich intencji – dodaje siostra Agnieszka.

Z okazji 80. rocznicy obecności sióstr Karmelitanek na Woli w piątek 19 marca o godz.18:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta. Eucharystię odprawił przełożony warszawskiej prowincji karmelitów bosych, o. Jan Malicki.

Transmisja z tej Mszy Świętej jest dostępna online na kanale YouTube Fundacji Karmel na Woli.

za: radiowarszawa.com.pl