aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

99. rocznica urodzin sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy

3 grudnia, 2018

W wadowickim Karmelu „na Górce” modlono się o beatyfikację sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy. Mszę świętą o wyproszenie cudu za przyczyną kandydata na ołtarze i rychłą beatyfikację poprzedziła modlitwa przy grobie sługi Bożego, urodzonego 99 lat temu.

Głównym celebransem liturgii był ks. Sławomir Młodzik, wikariusz w parafii św. Stanisława w Andrychowie, syn bratanicy sługi Bożego. Współkoncelebrowali liczni kapłani wadowickiego klasztoru z o. przeorem Grzegorzem Irzykiem OCD. Przy ołtarzu modlili się o. Franciszek Ksawery Hanzel OCD z Wrocławia, wychowanek sługi Bożego i ks. Wojciech Warzecha, proboszcz parafii Węgrzce, bratanek o. Rudolfa.

O stanie prac procesu beatyfikacyjnego poinformował w swym kazaniu o. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator. Zachęcił do adwentowego, modlitewnego i operatywnego czuwania, jakiego przykład pozostawił wszystkim Sługa Boży, „autentyczny karmelita bosy, człowiek modlitwy i czynu, w myśl modlitewno-apostolskiego wymiaru charyzmatu karmelitańskiego”. Podał też do wiadomości zgromadzonych, że 16 listopada br. Kongres Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyznaczył o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv. na relatora sprawy o. Rudolfa, dlatego też on będzie nadzorował pracami redakcyjnymi „Positio”, tj. księgi, która będzie stanowić syntezę materiałów nt. cnót i opinii świętości sługi Bożego zgromadzonych w czasie dochodzenia diecezjalnego.

W opracowaniu księgi z relatorem będzie współpracował postulator jak tzw. „collaboratore esterno” (współpracownik zewnętrzny). Będzie ona potem przedmiotem analizy teologów konsultorów Kongregacji oraz biskupów i kardynałów – jej członków.

Kaznodzieja wytłumaczył, że proces beatyfikacyjny sługi Bożego wchodzi w nowy etap.

W Eucharystii uczestniczyli przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ojca Rudolfa, a także jego znajomi, mieszkańcy Wadowic i okolic, zwłaszcza ziomkowie i krewni z rodzinnych Bachowic.

O. Rudolf Warzecha (1919-1999) z Bachowic k. Wadowic, po ukończeniu niższego seminarium na karmelitańskiej „Górce”, został kapłanem karmelitańskim. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego. Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sł. B. Rudolfa rozpoczął się w 2011 roku.

źródło KAI