aktualności karmelu Świat wróć

Beatyfikacja „Chiquitungi” wydarzeniem narodowym w Paragwaju

7 maja, 2018

Zaplanowana na sobotę 23 czerwca beatyfikacja s. Marii Felicji od Jezusa Eucharystycznego, karmelitanki bosej z klasztoru w Asunción, zwanej zdrobniale „Chiquitungą” (Maleńką), będzie wydarzeniem ogólnonarodowym w Paragwaju. Oświadczył to prezydent tego państwa Horacio Cartes podczas audiencji jakiej 20 marca br. udzielił postulatorowi generalnemu zakonu karmelitów bosych z Rzymu, o. Romano Gambalunga OCD.

Beatyfikacja pierwszej błogosławionej paragwajskiej odbędzie się na stadionie „La Nueva Olla” stolicy kraju – Asunción, gdzie trwają już przygotowania do tego ogólnonarodowego wydarzenia. W przygotowanie to włączyły się nie tylko władze kościelne, na czele z arcybiskupem Asunción Emanuelem Valenzuela, ale także instytucje państwowe, szkoły i organizacje społeczne, a nadto samo ministerstwo kultury i oświaty, poprzez stosowne publikacje, organizowanie spotkań i odczytów, programów radiowo-telewizyjnych i innych.

Maria Felicja Guggiari Echeverría, urodzona w Villarrica del Espíritu Santo w południowym Paragwaju 12 stycznia 1925 r., w wieku szesnastu lat wstąpiła do Akcji Katolickiej i bardzo się zaangażowała na polu religijnym, poświęcając Panu Bogu swoją młodość. Była lubianą katechetką, animatorką religijną w środowiskach akademickich, oraz opiekunką chorych i starców. W trzydziestym roku życia, by jeszcze bardziej oddać się Panu Bogu, urzeczona życiem kontemplacyjnym, przekroczyła próg klauzury klasztoru karmelitanek bosych w Asunción, przyjmując imię zakonne: siostra Maria Felicja od Jezusa Eucharystycznego. Zmarła tam w opinii świętości zaledwie cztery lata później, 28 kwietnia 1959 r. Nazywana jest zdrobniale „Chiquitungą”, tzn. „Maleńką”, ze względu na jej pokorę, prostotę i uniżoność. W 2010 r. Benedykt XVI zatwierdził heroiczność jej cnót, a papież Franciszek niedawno cud do jej beatyfikacji. Zawołaniem najbliższej błogosławionej Karmelu Terezjańskiego były słowa: „Niech moje życie zatonie w nieskończonym morzu Jezusowej miłości”. Jest ona chlubą i owocem paragwajskiego narodu, jako pierwsza jego obywatelka, która osiąga chwałę ołtarzy.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl