aktualności karmelu Karmel Spręcowo wróć

Biogram śp. s. Krystyny od Krzyża

28 grudnia, 2018

Śp. s. Krystyna od Krzyża

Krystyna Kępińska

1.02.1928 + 18.12.2018

W 90 roku życia i 65 roku profesji zakonnej odeszła do Domu Ojca s. Krystyna od Krzyża, karmelitanka bosa ze Spręcowa.

s. Krystyna do Krzyża (Kępińska) urodziła się 1 lutego 1928r. w Tarnowskich Górach. Do 5 r. ż. mieszkała w Suchej Górze (mała miejscowość, która dziś jest dzielnicą Bytomia), a następnie w Siemianowicach Śląskich. Ojciec s. Krystyny zarówno w Suchej Górze, jak i potem w Siemianowicach, pełnił funkcję kierownika szkoły. Wpisał się w historię każdej z tych szkół, walcząc o propagowanie języka i kultury polskiej na Śląsku. Był oczywiście osobą niewygodną dla Niemców, stąd po wybuchu wojny wraz z całą rodziną uciekł na Wschód do Kowla.

W nocy z 28 na 29 czerwca 1940 r. Rodzina  Kępińskich (Ojciec, Matka, Krystyna i jej siostra Zofia) zostali aresztowani przez NKWD i wywiezieni na Sybir do sowieckiego łagru. Spędzili tam dwa lata, w bardzo ciężkich warunkach bytowych.

W 1942r. postanowili skorzystać z amnestii ogłoszonej przez Stalina i dołączyć się nowo tworzącej się Armii Andersa. Niestety, wycieńczeni głodem, mrozem i ciężką pracą, musieli się rozdzielić. Ojciec pozostał wraz z chorą na tyfus żoną w Turkiestanie, a córkom nakazał, aby wyjechały na południe i dołączyły do polskiego wojska. To wtedy s. Krystyna po raz ostatni widziała swoich Rodziców. Matka zmarła wkrótce, po wyjeździe córek, a ojciec wrócił do Polski po wojnie.

S. Krystyna wraz ze swoją siostrą wstąpiły do junaczek i przeszły całą drogę tzw. „tułaczych dzieci” . W 1943 r. dotarły do RPA, gdzie został zorganizowany obóz i szkoła dla polskich dzieci. Po ukończeniu tej szkoły, siostra przeniosła się do pensjonatu Sióstr św. Krzyża, k. Kapsztadu, gdzie już w języku angielskim kontynuowała naukę. Po zdaniu matury podjęła pracę w banku w Kapsztadzie, a 14 lipca 1951 r. wstąpiła do Karmelu w Johannesburgu. Tam złożyła swoją I profesję 24 stycznia 1953r, a następnie po trzech latach wieczystą. Ponieważ Karmel w Johannesburgu założył nową fundację w Kapsztadzie, s. Krystyna wyjechała tam w 1958r. Zarówno wspólnota Karmelu w Johannesburgu, jak i Karmelu w Kapsztadzie były wspólnotami międzynarodowymi, w których s. Krystyna była jedyną Polką. Językiem obowiązującym był angielski, a w liturgii do czasu Soboru Wat. II-łacina.

Pod koniec lat 90-tych Karmel żeński w RPA zaczął przeżywać poważny kryzys. Brakowało nowych powołań, a siostry, które były postarzały się i często chorowały. Za zgodą Ojca Generała każda z nich mogła skorzystać z rocznego odpoczynku poza swoją własną wspólnotą. W ten sposób s. Krystyna przyjechała do Polski w 2000r. i została przyjęta na jeden rok przez Karmel w Częstochowie. Ponieważ Siostra nie widziała swojej Ojczyzny przez 60 lat (od czasu zsyłki na Sybir) otrzymała wyjątkowe pozwolenie na zwiedzenie kraju i odwiedzenie innych Karmeli w Polsce. W listopadzie odwiedziła też Karmel w Spręcowie, gdzie pozostała do 15 stycznia. W międzyczasie otrzymała wiadomość o śmierci kolejnych dwóch sióstr ze wspólnoty w Kapsztadzie oraz o planach zamknięcia tego domu. Po rozeznaniu i modlitwie siostra postanowiła więc pozostać w Polsce i poprosiła Karmel w Spręcowie o przyjęcie.

17 lutego 2001r. kapituła naszego klasztoru przegłosowała pozytywnie prośbę s. Krystyny, a 26 lutego przywitałyśmy ją już w naszym klasztorze.

24 stycznia 2003r. Siostra obchodziła w naszej wspólnocie swój Złoty Jubileusz, a w 2013 r. Jubileusz 60-lecia Profesji. W tym roku 2018 ukończyła 90 lat i świętowała 65 lecie Profesji.

 

Msza św. pogrzebowa została odprawiona w środę 19 grudnia o godz. 11.00 w kaplicy sióstr karmelitanek w Spręcowie. Siostra Krystyna spoczywa na cmentarzu zakonnym przy Karmelu w Spręcowie.

 Jezu ufam Tobie!