aktualności karmelu Karmel Elbląg wróć

Biogram śp. s. Marii Moniki od św. Józefa

4 czerwca, 2019

5 maja br. w Godzinie Miłosierdzia odeszła do swego Pana i Oblubieńca s.Maria Monika od św. Józefa (Zofia Karwowska), przeżywszy 78 lat.

Urodziła się 15.11.1941 roku w Karwowie. Rodzicami byli: Jadwiga z d.Mordasiewicz i Henryk Karwowski. Ochrzczona została 8.12.1941 roku w kościele parafialnym w Rydzewie.

Do ufundowanego w 1958 roku naszego elbląskiego klasztoru wstąpiła jako pierwsza postulantka i 16 października 1962 roku złożyła profesję zakonną, oddając się na służbę Panu Bogu poprzez życie ukryte, zamknięte klauzurą, lecz w otwartości serca na wszystkie intencje, z jakimi świat woła o Boże Miłosierdzie.

S.Monika przez wiele lat zajmowała się klasztorną zakrystią, bardzo też lubiła pracę w ogrodzie. Posługiwała też w kuchni oraz zajmowała się szyciem tunik. Zapamiętałyśmy Jej oddanie sprawom Kościoła, nieustanną wręcz modlitwę za Ojca Świętego, duchowieństwo oraz zatroskanie o sprawy rodzinne (również naszych rodzin) i ogromną otwartość na drugiego człowieka.

Doświadczenie chorób, uniemożliwiających Jej uczestnictwo w codziennym życiu wspólnoty, przyjmowała z pokorą, a my starałyśmy się ulżyć Siostrze w cierpieniu, o ile było to możliwe. W Niedzielę Palmową s. Monika przeczuwała zbliżającą się śmierć – była na nią przygotowana; w Wielki Czwartek ze świadomością i pokojem serca przyjęła Sakrament Namaszczenia Chorych i Wiatyk. Zjednoczona z Ukrzyżowanym (zawsze czekała na kapłana z Komunią św.) i Jego Matką (bo różańca Siostra nie wypuszczała właściwie z rąk) na ostatnie dni życia trafiła do szpitala z ostrym zapaleniem płuc oraz układu moczowego, gdzie pod troskliwą opieką personelu i naszych sióstr, czekała na swą ostatnią godzinę na ziemi. Podawane antybiotyki nie skutkowały, do wcześniej zdiagnozowanych chorób doszła niewydolność krążenia. Starałyśmy się odwiedzać Siostrę kilka razy dziennie, a w niedzielę, 5 maja, czuwałyśmy przy łóżku Umierającej od samego rana, wspierając modlitwą.

S. Maria Monika od św. Józefa zasnęła w Panu o godz. 15.10 podczas odmawiania przy Niej Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Pogrzeb naszej Siostry odbył się 8 maja. Liturgii przewodniczył ks. bp Józef Wysocki. Obecni byli również ojcowie karmelici bosi, ojcowie redemptoryści oraz zaprzyjaźnieni księża diecezjalni.

Siostra Maria Monika od św. Józefa spoczęła w naszym grobowcu na cmentarzu Agrykola. Polecamy Ją modlitwie, licząc jednocześnie na Jej wstawiennictwo z nieba.