aktualności karmelu Bractwo Szkaplerzne wróć

Bractwo Szkaplerzne w Grodnie (Białoruś)

8 czerwca, 2017

W pierwszą sobotę czerwca rodzina bractwa szkaplerznego z Grodna spotkała się na tradycyjnym comiesięcznym dniu skupienia. Tym razem modlitewne spotkanie się odbyło w miejscowości Parzecze, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, niedaleko od Grodna.

Dzień skupienia rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas którego uczestnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Mszy św. przewodniczył opiekun grupy o. Aleksander Stoka OCD z Mińska. W przeddzień Uroczystości Pięćdziesiątnicy kapłan w Bożym Słowie zatrzymał się nad rolą Ducha Świętego w życiu Maryi, Matki Jezusa. „Dziewica Maryja jest Tą, w której wszystko odnosi się  do Chrystusa i od Niego zależy: mianowicie ze względu na Niego Bóg Ojciec od wieków wybrał Ją na Matkę pod każdym względem świętą, a Duch Święty przyozdobił darami, jakich nikomu innemu nie udzielił” – powiedział kapłan. Maryja jest dla całego Kościoła przykładem takiego uwielbienia chwały Trójcy Przenajświętszej, do jakiego wszyscy jesteśmy powołani. Duch Święty również działa w życiu każdego, kto oddaje się pod szczególną opiekę Matki Najświętszej, nosząc Szkaplerz św. jako szczególny znak jej obecności i opieki.

Zakończył się ten Dzień skupienia wspólną agapą, na której panowała rodzinna atmosfera.

Dzięki staraniom Wspólnoty Ojców Karmelitów Bosych z Mińsku, bractwo Szkaplerza karmelitańskiego w Grodnie istnieje od roku. Opiekunem grupy jest o. Aleksander Stoka OCD, który pochodzi z Grodna. Bractwo gromadzi się pod przewodnictwem karmelity na comiesięcznym dniu skupienia, aby dążyć do doskonałej miłości w świecie zgodnie z duchem Zakonu karmelitańskiego. Członkowie Bractwa pragną uczestniczyć w życiu Karmelu, mając udział w jego łaskach duchowych przez wewnętrzne zjednoczenie z Maryją w myślach, pragnieniach i czynach.

W spotkaniach uczestniczy ponad 20 osób.

o. Aleksander Stoka OCD