aktualności karmelu OCDS Poznań wróć

„Chryste, przychodzisz do nas jako światło życia.”

23 stycznia, 2020

Rankiem, w drugą niedzielę po Uroczystości Narodzenia Pańskiego 5 stycznia 2020 r., poznańska Wspólnota OCDS pw. Jezusa Miłosiernego spotkała się na corocznym Opłatku.

Zgromadziliśmy się w jednej z sal klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Poznaniu, w zabytkowych podziemiach, w przygotowanej przez Wspólnotę scenerii przypominającej Grotę Betlejemską. W centralnym miejscu ustawiliśmy Żłóbek Dzieciątka Jezus, z  którego światło, umieszczone w przezroczystych bombkach,  rozlewało się zarówno na dary złożone na świątecznym stole, jak i na nas, skupionych wokół niego.

Rozpoczęliśmy powitalną kolędą: „Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi / Ciemna noc w jasności promienistej brodzi…”  i Jutrznią z wymowną antyfoną: „Naród kroczący w  ciemnościach ujrzał światłość wielką”. Asystent Wspólnoty  –  o. Szczepan Maciaszek OCD odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza o okolicznościach towarzyszących narodzinom  Jezusa. Gdy nadszedł czas składania życzeń, wszystkim zebranym złożyła je przewodnicząca Wspólnoty – Beata Meller, a następnie  o. Szczepan, który zachęcał do zacieśnienia poczucia jedności z braćmi i siostrami  z  naszej grupy, Zakonem Karmelitańskim, Kościołem i środowiskami, z których pochodzimy; ale apelował również o to, abyśmy wdzięczni za dar wiary, dzielili się nim z bliźnimi.

Odczytaliśmy również życzenia nadesłane przez o. Jana Piotra Malickiego, Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych oraz o. Delegata ds. Świeckiego Karmelu – o. Roberta  Marciniaka. Zapadły nam w pamięć  słowa życzeń o. Prowincjała „Niech każdy będzie w stanie zajaśnieć dziecięcym Światłem Syna, Jego chwałą, przez co będzie zdolny do lepszego tworzenia ludzkiej rodziny, do pomocy innym, bliskim i dalekim…”.

Nieoczekiwanie spotkanie opłatkowe uzyskało dodatkowy walor rekolekcji –  duchowych wskazań na nadchodzący Nowy Rok. Przypomnieliśmy sobie cytat z homilii papieża Franciszka z  ostatniej Pasterki: „W tę noc ukazała się łaska Boga, aby zajaśnieć w twoim życiu. Przyjmij ją, a zajaśnieje w tobie Światło Bożego Narodzenia.” Braterskie pouczenia i wskazania przekazały  również pozostałe wspólnoty OCDS  z Warszawskiej  Prowincji, chore siostry nieobecne na Opłatku i zaprzyjaźnione z nami karmelitanki bose z Poznania.

Teraz nastąpił czas dzielenia się opłatkiem każdego z każdym – bo ten zwyczaj w poznańskim Karmelu Świeckim  pomaga zacieśnić braterskie więzi. Również siostra Teresa Łakowicz zadbała o wzrost miłości braterskiej wśród  nas, przygotowując dla wszystkich upominki: słodycze i starannie wydrukowane cytaty (dla każdego indywidualne,  zaczerpnięte z pism Małej Arabki), ale jednocześnie ze  wskazaniem współbrata lub siostry z naszej wspólnoty oraz  ojca lub brata z klasztoru poznańskiego,  za których będziemy się modlić przez Nowy Rok 2020. Braterską ucztę (przygotowaną z przyniesionych darów) przeplataliśmy śpiewem kolęd, do których podkład  muzyczny przygotowała siostra Irena Żmijowska – nauczycielka  muzyki. Wczesnym popołudniem przeszliśmy na Mszę św. do   Kościoła oo. Karmelitów Bosych, aby ponownie skupić się wokół Szopki Betlejemskiej, gdyż ustawiono ją na stopniach  w prezbiterium, tuż przed głównym ołtarzem. W niedzielnej Ewangelii padły znamienne słowa: „światłość w ciemnościach świeci i ciemność jej nie ogarnęła.”(J.1,5). Po Mszy Świętej, pełni zdumienia trwaliśm w Adoracji Najświętszego Sakramentu i Tajemnicy Bożego Wcielenia.

„O gwiazdo betlejemska…

Pójdziemy przed ołtarze

Wzniecić miłości żar

I hołd Ci /Chryste/  niski dać;

To jest nasz wszystek dar.”

Rozważanie Tajemnicy Najświętszego Sakramentu towarzyszyć będzie poznańskiej Wspólnocie OCDS przez nadchodzący Nowy Rok, ponieważ „Rozmowy Eucharystyczne” bł. Kandydy od Eucharystii wybraliśmy jako jedną z podstawowych lektur.

Maria Jagielska OCDS