aktualności karmelu Karmel wróć

Gino Bartali, mistrz kolarstwa i świecki karmelita w drodze na ołtarze

13 października, 2019

Prowincja Karmelitów Bosych Centralnej Italii wraz ze Świeckim Zakonem Karmelitów Bosych podjęły starania o wprowadzenie procesu beatyfikacyjnego znanego włoskiego kolarza Gino Bartali (1914-2000), członka świeckiego zakonu. Był on jednym z największych kolarskich mistrzów, albowiem 2 razy zwyciężył „Tour de France”, 4 razy zdobył tytuł Mistrza Włoch i dominował w najważniejszych włoskich wyścigach kolarskich: 4 razy wygrał na trasie Mediolan-San Remo i 3 razy w „Giro di Lombardia”. Jako człowiek prawy rozmodlony był stawiany za wzór sportowca. Nigdy nie zdejmował z szyi szkaplerza karmelitańskiego, a po zwycięstwie Tour de France pożegnał na paryskim stadionie Parc des Princes kibicujących na jego cześć 50 tysięcy kibiców i poszedł się pomodlić w katedrze Notre Dame.

W czasie wojny ratował Żydów, chowając w ramie roweru zdjęcia ukrywających się, by wyrobić im fałszywe dokumenty, które potem im przekazywał. Zakładał koszulkę ze swoim nazwiskiem, a strażnicy niemieccy na posterunkach kontrolnych pozdrawiali mistrza, prosili o autografy i życzyli udanego treningu. Gdy jednak go zdemaskowano i aresztowano, został rychło zwolniony, gdyż Niemcy nie chcieli ryzykować uderzenia w „legendę”.

Już w 2005 r. Bartali’ego odznaczył pośmiertnie za jego sukcesy i działalność na rzecz drugiego człowieka prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi. Zaś w 2012 r. instytut Jad Waszem uhonorował go tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” (por. „Życie Karmelu”, nr 115/2012, s. 36-37).

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl