aktualności karmelu Świat wróć

In memoriam: śp. Federico Ruiz Salvador i Eulogio Pacho

26 listopada, 2018

In memoriam: śp. Federico Ruiz Salvador i Eulogio Pacho, wybitni znawcy św. Jana od Krzyża.

Nad ranem 16 listopada 2018 r. zmarł w swoim klasztorze przy ul. Arturo Soria w Madrycie o. Federico (ze chrztu José María) Ruiz Salvador od św. Jana od Krzyża. Urodzony w Cozuelos de Ojeda k. Palencji w Hiszpanii  24 grudnia 1933 r., od 31 lipca 1950 r. był karmelitą bosym, a od 27 października 1957 r. prezbiterem. Liczył więc 85 lat życia i 68 lat profesji zakonnej.

Był długoletnim profesorem a także rektorem (preside) rzymskiego “Teresianum”, tj. Papieskiego Wydziału Teologicznego i Papieskiego Instytutu Duchowości, prowadzonych przez karmelitów bosych. Specjalizował się z teologii duchowości i był światowej sławy specjalistą i znawcą św. Jana od Krzyża, podejmując się krytycznego wydania pism Doktora Mistycznego i autorem licznych publikacji jego dotyczących. Dwie z jego książek ukazały się także po polsku: Św. Jan od Krzyża, życie – pisma – nauka (tłum. Jan Efrem Bielecki OCD), Kraków, kilka wydań, pierwsze w 1998 r.; Mistyk i nauczyciel. Święty Jan od Krzyża (tłum. Rafał Wandzioch), Poznań 2008. Nadto wydano też dzieło zbiorowe jego współautorstwa: Święty Jan od Krzyża Doktor Kościoła. Życie, osoba, dzieła (red. Wojciech Ciak), Poznań 2015.

Przy okazji odnotujmy, że 1 lutego w kończącym się roku 2018 odszedł do wieczności w Burgos inny hiszpański karmelita bosy, historyk i podobny znawca św. Jana od Krzyża, profesor „Teresianum” i wydziału teologicznego w Burgos, o. Eulogio Pacho Polvorinos od Dziewicy Karmelu. Urodził się on 27 lipca 1926 w Calavera de Arriba k. Léon, śluby zakonne w Karmelu złożył 15 sierpnia 1942 r. święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1950 r. W swych poszukiwaniach naukowych skupił się głównie na Pieśni duchowej św. Jana od Krzyża, publikując jej krytyczne wydanie w dwóch wersjach (Cántico A, Cántico B). Był też wydawcą pism bł. Franciszka Palau y Quer OCD (1811-1872). Po polsku ukazały się dwie jego książki: Spotkanie ze świętym Janem od Krzyża (tłum. Grzegorz Firszt OCD), Kraków 2103; Zakochany w Kościele – Franciszek Palau y Quer (tłum. Jan Efrem Bielecki OCD), Rzym – Łódź 1988.

Requiescant in pace Domini nostri Jesu Christi!

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl