aktualności karmelu Carmelitanum Wrocław wróć

Inauguracja nowego roku akademickiego we Wrocławskim Instytucie Duchowości Karmel

9 października, 2020

Wrocławski Instytut Duchowości Karmel zainaugurował swoją normalną działalność, idąc za nauką św. Teresy od Jezusa, naszą patronką, która w swych „tiempos recios”, żyła takim życiem jak „Pan Bóg przykazał”.

Przygotowaliśmy się dobrze duchowo do tego nowego roku, najpierw odbywając pielgrzymkę pieszą (trzecią już) IDK, tym razem z Ełku (Siostry Karmelitanki Bose) do Gietrzwałdu; a także budując relacje instytutowe podczas  koronawirusa, oraz zbierając antywirusowe zioła podczas wypraw w teren. 1 października odbyły się pierwsze wykłady w naszej sali duszpasterskiej w klasztorze z Chrystologii z ks. dr J. Froniewskim kanclerzem kurii, oraz z Mistyki sanjuanistycznej z o. dr A. Rachmajdą – frekwencja była przyzwoita.

W niedzielę 4 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku połączona z wręczeniem dyplomów osobom kończącym dwuletni cykl wykładowy w IDK oraz indeksów osobom zaczynającym z nami swą duchową przygodę. Uroczystościom przewodniczył, prowincjał, o. Jan P. Malicki, a kazanie o św. Teresie wygłosił o. Roman Hernoga, który jednocześnie zbierał ofiary na budowę naszego domu rekolekcyjno-formacyjnego w  Zwoli pod wezwaniem św. Teresy.

Oprócz wykładów z Chrystologii i św. Jana od Krzyża, w tym roku akademickim przewidziane są również zajęcia z historii cywilizacji europejskiej (prof. G. Strykowska), etyki (ks. prof. A. Grzeszczak), doktryny św. Teresy z Lisieux (o. K. Pawłowski ocd).

A oprócz wykładów, przypominam, że Instytut ma strukturę trzystopniową – wykłady, warsztaty i grupa modlitwy, w tym roku kontynuujemy praktyczną pracę warsztatową ale również inicjujemy grupę modlitwy terezjańskiej (GOT).

Niech dobry Bóg ma te wszystkie zamierzenia w swej opiece, Ostrobramska chroni nas przed wirusami i innymi zarazami, a nasi święci niech nas wspierają, czego i Wam życzymy!

Ps. W związku z sytuacją koronawirusa nie możemy zapewnić czy zajęcia będą odbywać się na żywo; wtedy proszę nas szukać nas na facebooku: Instytut Duchowości Karmel, oraz pod adresami internetowymi: http://www.wroclaw.karmelicibosi.pl/; https://wroclaw.carmelitanum.pl.

Antoni Rachmajda, ocd