aktualności karmelu OCDS Warszawa-Solec wróć

Inauguracja nowej Wspólnoty OCDS w Warszawie

21 marca, 2022

Historia świeckiego karmelu w Warszawie sięga czasów przedwojennych. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z lat trzydziestych XX w. Wiemy, że wówczas w Warszawie funkcjonowały dwie niezależne Wspólnoty. Po II Wojnie Światowej świecki zakon karmelitański gromadził się i rozwijał przy klasztorze karmelitów bosych na ul. Racławickiej (Mokotów).

W zeszłym roku, po grudniowej wizytacji mokotowskiej Wspólnoty OCDS, jednym z zaleceń o. Prowincjała było rozważenie utworzenia nowej fundacji świeckiego karmelu, przy objętym w 2017 r. klasztorze karmelitów bosych na Solcu. Kilka osób odpowiedziało na to wezwanie i oto, po trzech intensywnych miesiącach, inauguracja nowej Wspólnoty stała się faktem: dnia 19 marca 2022 r., w Uroczystość św. Józefa, została oficjalnie powołana do istnienia nowa Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych w Warszawie. Inauguracja odbyła się podczas Mszy św., której przewodniczył o. Robert Marciniak OCD, Delegat prowincjalny ds. OCDS. Patronem nowej Wspólnoty została Trójca Przenajświętsza.

W homilii Ojciec Robert pozostawił nam konkretne wytyczne budowania Wspólnoty właśnie w oparciu o kontemplację Tajemnicy Trójcy Świętej: zachęcił do pielęgnowania wzajemnej akceptacji mimo różnic, podkreślił wagę dbania o relacje we Wspólnocie, a także przypomniał, że w trudnościach wciąż na nowo powinniśmy powracać do zapatrzenia w Trójcę Świętą i zasłuchania w Słowo Jezusa na wzór Maryi. Zaznaczył też, że Wspólnota w Kościele nie jest prywatną własnością jej członków, ale własnością i dziełem Jezusa.

Ważnym punktem spotkania było przekazanie nominacji na Asystenta o. Szczepanowi Maciaszkowi OCD. Do czasu ustalenia się składu osobowego (i mianowania Rady) Koordynatorem Wspólnoty został mianowany Piotr Strojecki OCDS.

Po Mszy św. odbyła się inauguracyjna agapa, na którą zaproszeni zostali wszyscy chętni. W imieniu Wspólnoty macierzystej życzenia złożyła nam Przewodnicząca, Grażyna. Dostaliśmy też w prezencie lichtarz wraz ze świecą, by Światło Chrystusa przyświecało naszym spotkaniom, a także ikonę własnoręcznie wykonaną przez Dorotę ze wspólnoty mokotowskiej. Przemiłą niespodzianką była obecność Ani ze wspólnoty chrzanowskiej (prow. krakowska), która będąc w okolicy zdecydowała się wziąć udział w naszej uroczystości. Towarzyszył nam też o. Delegat, który zapewnił nas o radości Prowincjała z faktu, że powstanie nowej fundacji, mimo piętrzących się przeciwności, doszło jednak do skutku.

Wspólnota solecka, chociaż jeszcze nieliczna, stanęła na wysokości zadania. Na gości czekał ciepły posiłek oraz pyszne ciasta. Czas szybko płynął, a obecni członkowie wspólnoty macierzystej zapewniali o wsparciu modlitewnym i wyrażali nadzieję, na wspólne inicjatywy w przyszłości. Z radością przywitaliśmy też nowe osoby, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o świeckim karmelu. Kto wie, może w przyszłości do nas dołączą? 🙂

Do czasu powstania strony www więcej informacji o nowo powstałej Wspólnocie znajdziecie na naszej stronie facebookowej: fb.com/ocdssolec oraz na stronie prowincjalnej i stronie soleckiego klasztoru. Polecamy się modlitwie.