aktualności karmelu OCDS Sopot wróć

„jak Armia Zbawienia” czyli… wycieczka sopockiej Wspólnoty OCDS

30 października, 2019

Ostatnią sobotę września (28.09. 2019r.) sopocka Wspólnota OCDS spędziła na zwiedzaniu Gdańska, a szczególnie Bazyliki św. Brygidy.  Mimo że plany rekreacyjne były początkowo inne, bowiem od lat „chodzą za nami” Mątowy, to nikt nie czuł się zawiedziony, a wręcz przeciwnie: przyszłoroczną rekreację zaplanowano też w Gdańsku.

Zaczęliśmy Eucharystią o godz. 9.00 u pallotynów w XIV-wiecznym kościele pw. św. Elżbiety i zaraz po Niej wyruszyliśmy ku „św. Brygidzie”. Spotkany pallotyn, zobaczywszy nas, orzekł, że wyglądamy „jak Armia Zbawienia” (zapewne: wojowniczo i „moherowo”).

W Bazylice św. Brygidy (na Starym Mieście) kontemplowaliśmy zarówno Boga, jak i piękno skryte w bursztynowym ołtarzu, poświęconym Jezusowi i Najświętszej Maryi Pannie. W odczytaniu jego przebogatej symboliki pomogła nam Violetta – wspólnotowy przewodnik. To dzięki jej objaśnieniom dostrzegliśmy wiele ukrytych szczegółów o charakterze sakralnym i patriotycznym. Ołtarz ów to największe tego typu dzieło z bursztynu na świecie: wysoki na przeszło 12 metrów i o powierzchni około 120 metrów kwadratowych. Przeeeepiękny!

Następnie skierowaliśmy się ku Bazylice Mariackiej, po drodze odmawiając Anioł Pański. W tej trzeciej pod względem objętości świątyni na świecie, która zachowała niemal w pełni gotycką architekturę w układzie przestrzennym, tak wewnętrznym jak i na zewnątrz, kontemplowaliśmy przede wszystkim wielkość Boga, który pozwala się odnaleźć także w ludzkich realizacjach malarsko-architektonicznych.

Naszą wyprawę rekreacyjno-pielgrzymkową zakończyliśmy, włączając się o godz. 15.00 w modlitwę Koronki na ulicach miast świata (przy Pomniku Ofiar Grudnia przy Urzędzie Miasta w Gdyni) i prosząc o miłosierdzie dla siebie, bliskich, Ojczyzny, a także o odnowę moralną wszystkich Polaków, Kościoła i świata.

Urszula Motyl-Śliwa