aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Kapituła z dnia na dzień

kwiecień 25, 2017

Pierwsze dwa dni Kapituły Prowincjalnej upłynęły pod znakiem modlitwy, refleksji i relacji o stanie życia i posługiwania Prowincji. Poniedziałek był bowiem dniem skupienia uczestników kapituły, prowadzonym przez o. Szymona Hiżyckiego, opata benedyktynów z Tyńca. W wygłoszonych konferencjach, powołując się na przesłanie ewangeliczne, zachęcał on do przezwyciężania pokusy by żyć jedynie nostalgiami przeszłości i podkreślał potrzebę otwartości na ustawiczną nowość Ewangelii, w posłuszeństwie Duchowi Świętemu. Klimat wyciszenia, refleksji, trwania przed Najświętszym Sakramentem był dobrym przygotowaniem dla uczestników kapituły przed dniami intensywnej pracy, jakie ich czekają.

W poniedziałkowy wieczór miała też miejsce agapa powitalno-imieninowa kapitulnych z przysmakiem przygotowanym przez o. Benedykta Belgrau, tj. łososiem na surowo z ziołami. Solenizanci, tj. o. Jerzy Gogola i o. Jarosław Janocha, przyjęli życzenia złożone w imieniu wszystkich przez o. prowincjała Tadeusza Florka. Przywitaliśmy serdecznie kapitulnych spoza Polski. Dotarli już wszyscy, ostatnim był o. Dieudonné Ruhanyura z Afryki, który przybył na agapę prosto z lotniska.

Wtorek był natomiast dniem intensywnej pracy Kapituły. Rozpoczął się już o godz. 6.00, liturgią godzin i Eucharystią, której przewodniczył o. Prowincjał, a zakończył się sesją wieczorną z godz. 20.00. W homilii o. Prowincjał zachęcił do modlitwy do Ducha świętego, patrona Prowincji, by On oświecał kapitulnych i inspirował podejmowane przez nich decyzje. Na zakończenie Mszy św. została odmówiona modlitwa zawierzenia Prowincji Duchowi świętemu.

Sesje prac Kapituły, po kwestiach organizacyjnych, dotyczyły głównie relacji o jej stanie: duchowym, apostolskim, personalnym i ekonomicznym. Referentami byli przede wszystkim o. prowincjał, o. Oktawian Stokłosa – delegat prowincjała ds. Karmelitanek Bosych, o. Krzysztof Górski – delegat ds. Świeckiego Zakonu i o. Jarosław Janocha – ekonom prowincjalny.

Jutro, tj. we środę, kapituła dokona wyboru przełożonego prowincjalnego i jego rady.

O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
za: Karmel.pl