aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Karmelici – szczególni promotorzy kultu św. Józefa w Kościele

21 marca, 2018

Karmelici są szczególnymi promotorami kultu św. Józefa w Kościele – przypomniał o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z klasztoru w Wadowicach. W liturgiczne wspomnieniem opiekuna Świętej Rodziny w papieskim mieście odbędzie się dziś suma odpustowa w Józefowym sanktuarium „na Górce”, którą odprawi pochodzący z Wadowic biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Jak zauważył w rozmowie z KAI o. Praśkiewicz, karmelici – zakon powstały na przełomie XII i XIII wieku – są szczególnymi promotorami kultu św. Józefa. „Istnieje nawet legenda, że św. Rodzina z Nazaretu odwiedzała żyjących na Górze Karmel pustelników, z których potem wytworzył się zakon” – dodał kapłan. Podkreślił również, że ważną rolę w szerzeniu kultu św. Józefa odegrała św. Teresa od Jezusa, reformatorka zakonu.

„W swej autobiografii napisała, że nie pamięta, aby kiedykolwiek św. Józef nie wyświadczył jej tego, o co go prosiła i wskazała go karmelitom jako wzór zażyłości z Jezusem i z Maryją, z którymi przecież obcował on na co dzień” – zaznaczył zakonnik.

Duchowny przypomniał, że karmelici bosi wznieśli w 1618 r. w Poznaniu, pierwszy kościół św. Józefa w Polsce. W 2010 r. został on ogłoszony sanktuarium św. Józefa przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. 2 lata temu kościół ten, z ukoronowanym w 2014 r. wizerunkiem Opiekuna Dzieciątka Jezus, został podniesiony przez Stolicę Apostolską do godności bazyliki. Rok temu odbyła się uroczystość ogłoszenia watykańskiego aktu.

Drugie karmelitańskie sanktuarium św. Józefa w Polsce znajduje się w Wadowicach, gdzie obraz Przybranego Ojca Pana Jezusa zdobi pierścień papieski św. Jana Pawła II. Jak zauważył karmelita, przed wadowickim obrazem św. Józefa od wieków modliło się wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. „Był wśród nich m.in. Karol Wojtyła. Przecież był ze chrztu Karolem Józefem, dlatego od dzieciństwa modlił się przed tym wizerunkiem” – dodał.

„Także w krakowskim kościele karmelitów bosych przy ul Rakowickiej, czczony jest obraz św. Józefa, patrona Krakowa. W 2015 r. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, ponowiono w nim akt oddania św. Józefowi królewskiego miasta, w trzechsetną rocznicę jego nad Krakowem patronatu (1715-2015)” – przypomniał o. Praśkiewicz.

„Wierni cenią sobie łaski wypraszane u Boga za jego przyczyną i dziękują za nie. A są to łaski dotyczące zdrowia, potrzeb materialnych, ale najczęściej związane są one z życiem rodzinnym, jak np. uproszenie potomstwa, uratowanie małżeństwa przed rozwodem, doprowadzenie do pojednania pomiędzy krewnymi, powrót małżonków lub dzieci do życia sakramentalnego – wyliczał karmelita i zachęcił, by zwracać się do tego świętego orędownika z odwagą.

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach od 17 stycznia br. trwa tradycyjna 9-tygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Nowenna sięga swymi korzeniami czasów św. o. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego i założyciela wadowickiego klasztoru. Odprawiana jest w wadowickim klasztorze niezmiennie od 123 lat.

W każdą środę o godz. 8.00 i 18.00 celebrowana jest Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Przed liturgią odczytywane są podziękowania i prośby oraz odmawiana Koronka do św. Józefa.

źródło: KAI, rk / Wadowice