aktualności karmelu Karmelitanki Bose wróć

Karmelitanki z warszawskiej prowincji w Gietrzwałdzie

23 lutego, 2019

Siostry z klasztorów klauzurowych spotkały się, by omówić kwestię utworzenia federacji.

Kongregacja ds. Życia Konsekrowanego w 2018 r. opublikowała dokument „Cor Orans”, który nakazał klasztorom kontemplacyjnym tworzyć federację. Do Gietrzwałdu przyjechały przedstawicielki 16 żeńskich wspólnot karmelitańskich z prowincji warszawskiej, by pracować nad statutami nowej federacji.

– Zamysł federacji był najpierw odpowiedzią na sytuację na Zachodzie. Wspólnoty potrzebowały pomocy i wsparcia. Federacja dla klasztorów w Polsce jest najpierw szansą, by każda wspólnota na nowo przemyślała swój charyzmat i swoje uwarunkowania w danej diecezji – mówi o. Wojciech Ciach OCD, delegat ds. mniszek. – Kościół jest ciałem, organizmem, który musi żyć pełnią życia. Nie ma takich części, które byłyby zupełnie oddzielone od swoich sióstr i braci. Kościół z troską o żywotność naszych wspólnot najpierw zachęcał, a teraz nakazuje tworzenie federacji. Mają one służyć pogłębieniu siostrzanej komunii przy zachowaniu autonomii wspólnoty. Federacja ma służyć temu, byśmy żyły w siostrzanej miłości – mówi s. Teresa od Dzieciątka Jezus OCD ze Spręcowa.

– Na czele takiej federacji ma stanąć siostra wybrana spośród wszystkich domów. Wraz z radą federacji będzie towarzyszyć wspólnotą i je wspierać – tłumaczy s. Agnieszka od Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia OCD z klasztoru z Gdyni-Orłowa. – Zadaniem federacji jest umacnianie autonomii klasztorów w przestrzeni zdolności formacyjnych, samodzielności personalnej i materialnej, jak również wierności charyzmatowi terezjańskiemu – dodaje s. Miriam od Jezusa OCD ze Spręcowa.

– Życie kontemplacyjne wyszło poza środowisko chrześcijańskie. Jesteśmy narażeni na rozmycie tego pojęcia. Stąd ważne dla Kościoła jest odkrycie życia kontemplacyjnego połączonego z klauzurą. Federacja ma stać na straży takiej formy życia – dodaje o. Wojciech Ciach OCD, delegat ds. mniszek.

Spotkanie w Gietrzwałdzie potrwa do poniedziałku.

ks. Dariusz Sonak

za: olsztyn.gosc.pl

foto: ks. Dariusz Sonak /FOTO GOŚĆ