aktualności karmelu Świat wróć

Karmelitańska beatyfikacja w Paragwaju

25 czerwca, 2018

W sobotę 23 czerwca w stolicy Paragwaju – Asunción kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dokonał beatyfikacji s. Marii Felicji do Jezusa Sakramentalnego (Guggiari Echeverría), zwanej „Chiquitungą” (Maleńką). Ta zaledwie 34 letnia karmelitanka bosa zmarła w 1959 roku. Była osobą niezmiennie radosną, pełną miłości do Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a przy tym ogromnie wrażliwą na problemy chorych, cierpiących i potrzebujących. Jest pierwszą beatyfikowaną kobietą paragwajską.

Kardynał Amato mówił o niej w swojej homilii:

„Jej delikatny uśmiech odsłaniał duszę dotkniętą Bożą łaską. Pragnęła ofiarować swoje życie dla Pana, nawet do męczeńskiego przelania swojej krwi. W okresie ówczesnych poważnych zawirowań społeczno-politycznych, jakimi była choćby wojna domowa z 1947 r. powtarzała, że gotowa jest umrzeć za wiarę. Ta miłość do Boga sprawiała, że była przepełniona braterską miłością, uczynnością, zrozumieniem, przebaczeniem. (…) Zaprasza dziś ona swoje siostry [w Karmelu], aby były za jej wzorem dumne ze swojego powołania i radosne w codziennym ofiarowywaniu się Panu. (…) Zachęca nas wszystkich, abyśmy przeżywali nasze chrześcijaństwo ze spokojem, pod znakiem miłości Boga i miłości bliźniego. Jak dla niej, tak i dla nas niech żywa obecność Jezusa będzie lampą, która oświeca nasze kroki”.

<span class="su-quote-cite">kard. Amato</span>

Do beatyfikacji s. Marii Felicji zechciał też nawiązać w swej refleksji podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek, który powiedział:

„Wczoraj w Asunción (Paragwaj) została ogłoszona błogosławioną Maria Felicja od Jezusa Sakramentalnego, w świecie Maria Felicja Guggiari Echeverría, mniszka karmelitanka bosa, nazywana przez ojca i także dzisiaj przez naród paragwajski „Chiquitungą”. Żyjąc w pierwszej połowie XX wieku, przyłączyła się z entuzjazmem do Akcji Katolickiej opiekując się starcami, chorymi i więźniami. To płodne doświadczenie apostolskie, umacniane codzienną Eucharystią, doprowadziło ja do poświęcenia się Panu [w klasztorze]. Zmarła w 34 roku życia, przyjmując ze spokojem chorobę. Świadectwo tej młodej Błogosławionej jest zaproszeniem dla wszystkich młodych, zwłaszcza dla młodzieży w Paragwaju, do przeżywania swego życia w ofiarności, pokoju. Pozdrówmy „Chiquitungę” i cały naród paragwajski naszymi oklaskami”.

<span class="su-quote-cite">Franciszek</span>

Przypomnijmy, że bł. Maria Felicja jest 18. karmelitanką bosą cieszącą się w Kościele chwałą ołtarzy. Procesami beatyfikacyjnymi objęte jest wiele kolejnych, wśród których nie brak naszej rodaczki – służebnicy Bożej Teresy od Jezusa Marchockiej.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl