aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Karmelitańskie Dni Młodych 2020

25 lipca, 2020

A jednak! Udało się! 24 lipca w czwartek w Czernej zaczęliśmy kolejne Karmelitańskie Dni Młodych. Dni z wielu względów wyjątkowe – po pierwsze dlatego, że sama możliwość ich zorganizowania stanęła kilka miesięcy temu pod wielkim znakiem zapytania. I choć „rozmach” jest w tym roku dużo mniejszy, niż w poprzednich, cieszymy się z każdej osoby, która mogła przyjechać. Tych zresztą wcale nie jest tak mało – z zachowaniem „reżimu sanitarnego” udało się przyjąć około setki uczestników. Zmieniło się jednak wiele – nie ma sceny i namiotów w ogrodzie, porządkowej i kulinarnej grupy wolontariuszy, czy „warsztatów”, które już na stałe (jak się wydawało) weszły do programu spotkania.

KDM-y zaczęły się tradycyjnie adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. Tym razem bardzo prosto: bez śpiewów i rozważań, w pełnej ciszy i skupieniu. Po adoracji mieliśmy czas, by przygotować się do liturgii: nauczyć się śpiewów (scholę również udało się zorganizować), a także wejść trochę głębiej w ich teksty. Mszę rozpoczynającą KDM-y odprawił o. Marcin Fizia, promotor powołań i organizator spotkania. Podczas kazania, odwołując się do obrazu Chrystusa – Winnego Krzewu tłumaczył, na czym polega nasza prawdziwa zasługa i dlaczego nie możemy zebrać dostatecznie dużo „punktów”, by wejść do nieba.

Po Mszy św. spotkaliśmy się w restauracji Domu Pielgrzyma na kolacji, która była zarazem okazją do bliższego poznania się. Okazuje się, że pomimo pandemii jest stosunkowo dużo osób, które właśnie w tym roku trafiły do nas po raz pierwszy. Finałem wspólnego wieczoru integracyjnego był występ stałego gościa naszych spotkań: Grupy Teatralnej Cordis z Jastrzębia. Tym razem przedstawili spektakl „Anielska akademia”, który w barwny i humorystyczny sposób opowiadał o walce duchowej.

Dzień zakończyliśmy apelem przed obrazem Matki Bożej w kościele. Zaczęliśmy tym samym czas ciszy, który ma potrwać aż do sobotniej Mszy św. Najwytrwalsi mogli jeszcze do 23.00 adorować Najświętszy Sakrament lub skorzystać ze spowiedzi.

br. Marcin Wojnicki OCD

za: karmel.pl