aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Karmelitańskie Dni Młodych w Berdyczowie – Gwozdawie

27 sierpnia, 2019

Od 8 do 11 sierpnia 2019 r. już po raz piąty w Berdyczowie i Gwozdawie odbyły się Karmelitańskie Dni Młodych. Tematem przewodnim było hasło „Uzbrójcie się męstwem” – gdyż patronem tegorocznych dni był św. o. Rafał Kalinowski, który w wielu momentach swego burzliwego życia wykazał się niezwykłym męstwem i może być dla młodych dobitnym przykładem takiej właśnie postawy życiowej. Przyjechało ponad 120 osób z różnych zakątków Ukrainy, a nawet z Polski.

W czwartek już od godzin przedpołudniowych zaczęli napływać do Berdyczowa młodzi ludzie i po obiedzie rozpoczęła się rejestracja. O godz. 16.00 nastąpiło oficjalne przywitanie uczestników i zabrzmiał hymn Dni Młodych „Święci Karmelu”. Kilkuminutowa pantomima wprowadziła wszystkich w nastrój męstwa, a dopełnieniem stała się konferencja o. Maksymiliana Podwiki OCD. O godz. 17.00 uroczystej Mszy Świętej inauguracyjnej w Sanktuarium MB Berdyczowskiej, Królowej Szkaplerza Świętego przewodniczył o. Józef Kucharczyk OCD, Delegat Prowincjała na Ukrainie, a kazanie wygłosił o. Krzysztof Urbański OCD – mówiąc o męstwie Józefa Kalinowskiego w kontekście męstwa Mojżesza. Po Eucharystii wszyscy udali się autobusami do Gwozdawy (16 km od Berdyczowa), małej, ale przytulnej wioski filii parafialnej Sanktuarium Berdyczowskiego. Po rozlokowaniu (dziewcząt po domach, chłopców w klasztorze) można było skosztować wieczerzy z kuchni polowej. Zanim nastąpił zmrok w górę wystrzeliła kilkumetrowa watra, wokół której zebrali się uczestnicy, aby poznać się bliżej i zawiązać wspólnotę. Wieczór wypełniły konkursy, tańce, prezentacje osób i grup, śpiewy i zagadki, po których wyciszeniem stała się adoracja i modlitwa na zakończenia dnia.

Piątek rozpoczęła modlitwa w ciszy i modlitwa poranna animowana przez młodzież Karmelu z Kijowa. Po śniadanku w plenerze konferencja o. Piotra Gierszewicza OCD o męstwie Wieczernika przybliżyła okres życia Józefa Kalinowskiego sprzed zesłania na Syberię i poddała pytania do pracy w grupach dzielenia. Czas przed Eucharystią wypełniło świadectwo Kamili z Polski. W samo południe wszyscy zebrali się wokół ołtarza Chrystusowego na Eucharystii, której przewodniczył o. Witalij Kozak OCD, który w homilii ukazał męstwo „mądrych dziewic” ewangelicznych. Po obiedzie rozpoczęła się gra terenowa podzielonych na grupy młodych szukających klucza do ukrytego skarbu. Musieli się wykazać zespołowością, bystrością, wiedzą, szybkością, cierpliwością i sprytem. Wolny czas wypełniły różne gry, zabawy, skoki na batucie, spacery, rozmowy i fotosesje. O godz. 17.00 o. Witalij zebrał wszystkich w kościele na szkole medytacji – przybliżając jej istotę i poszczególne etapy. Godzinę później s. Nikodema Czerniecka (terezjanka) poprowadziła szkołę tańców uwielbieniowych. Kolacja nieco pokrzepiła siły i przysposobiła do adoracji w duchu TAIZE na łonie natury wieńczącej cały bogaty w różnorodne wydarzenia dzień.

Sobotnia poranna modlitwa wprowadza Boży nastrój, kontynuowany po śniadaniu w konferencjach o. Witalija Kozaka OCD i o. Pawła Ferko OCD zestawiając św. Pawła i św. o. Rafała. Praca w grupach dzielenia ma pomóc przyglądnąć się przejawom męstwa w moim codziennym życiu i odpowiedzialności za innych. Świadectwo Natalii z Polski ukazało męstwo w ewangelizacji na ulicy. Południowa Eucharystia ze słowem o. Pawła na temat męstwa ziarna ewangelicznego ukazała św. o. Rafała Kalinowskiego umierającego dla siebie, aby stać się „własnością innych”. Czas poobiedni wypełniły gry i zabawy, swobodne konwersacje i bliższe zapoznawanie się ze sobą, projekcja filmu i nauka tańców. Szkoła medytacji o. Witalija przeszła od teorii do praktyki. Po kolacji w programie „Mój talent” można było zaprezentować swoje uzdolnienia w różnych dziedzinach wywołując burze oklasków i wybuchy radości. Wieczorna adoracja w duchu dziękczynienia podprowadziła wszystkich pod spokojny sen.

Niedzielna “Droga Światła” wypełniła czternastoma stacjami całe przedpołudnie. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem przy cmentarzu, podczas śniadanie, w drodze do Emaus, nad jeziorem i podczas w niebo wstępowania (mimo deszczu) zostawiło głęboki ślad w sercach, pamięci i wyobraźni uczestników Karmelitańskich Dni Młodych. Tuż przed Eucharystią młodzi pisali listy do swoich rówieśników biorących udział w wojnie na wschodzie Ukrainy dziękując im i podnosząc na duchu zapewniając o pamięci modlitewnej. Mszy Świętej na zakończenie DNI przewodniczył i homilię wygłosił o. Józef Kucharczyk OCD ukazując męstwo zapalonych kaganków zachęcając obecnych do bycia „światłem dla świata” przez odwagę świadectwa ewangelicznego życia w swoich środowiskach. Ostatnim wydarzeniem było przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego przy obrazie MB Szkaplerznej w Berdyczowskim Sanktuarium, odśpiewanie hymnu i zaproszenie na kolejne Dni Młodych ze Świętymi Karmelu za rok. Podziękowaniom i pożegnaniom nie było końca.

za: karmel.pl