aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

KDM 2018 – dzień I „PRZEBUDZENIE”

28 lipca, 2018

„Walka o pokój serca” – to paradoksalne hasło towarzyszy tegorocznym Karmelitańskim Dniom Młodych, które rozpoczęły się dzisiaj w Czernej. Pierwsi uczestnicy zaczęli zjeżdżać się wczesnym popołudniem, ale intensywne przygotowania z grupą wolontariuszy trwały już od wtorku. Na kilkudniowych warsztatach spotkała się także schola prowadzona po raz kolejny przez Marię Krawczyk Ziółkowską.

Naszą „walkę o pokój” rozpoczęliśmy u stóp Chrystusa, adoracją Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez DA „Karmel” z Wrocławia. Podczas wieczornej Mszy św. o. Tomasz Rydzewski OCD wyjaśniał hasło tegorocznego KDM-u i zawarte w nim paradoksy. Choć walka i pokój wydają się być przeciwieństwami, każda walka ma swój cel – dla nas celem tym jest szczęście, czyli miłość. Pokój to środek, który do tego celu prowadzi. Stawką jest nie tylko życie doczesne, o które walczyli Apostołowie w dzisiejszej Ewangelii o uciszeniu burzy na jeziorze, ale życie wieczne. Choć Jezus już zwyciężył, do nas należy zmaganie o wytrwałość oraz o przyznanie przed sobą, że nie jestem w stanie zwyciężyć o własnych siłach.

Po Mszy św. przeszliśmy do klasztornego ogrodu, gdzie już czekała na nas kolacja – dziś ekipa kulinarna przygotowała nam żurek z kiełbasą. Po kolacji nastąpiło „zawiązanie wspólnoty” i oficjalne otwarcie KDM-u. Grupa GT Cordis, która już od lat ubogaca nasze Spotkania Młodych, przedstawiła pantomimę pod tytułem „Walka Boga – Jesus lives”.

Dzień zakończyliśmy wspólnym apelem i ofiarowaniem tegorocznego KDM-u Matce Bożej. Jako że jutrzejszy dzień poświęcony jest tematowi „walki”, odśpiewaliśmy staropolski hymn Bogurodzica. Wieczór i noc są przeznaczone na cichą modlitwę – w kościele do 23:00 trwa cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, a kapłani posługują w konfesjonałach.

br. Marcin Wojnicki


Osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z programem lub treścią tegorocznego KDM-u, czy też repertuarem muzycznym, proponujemy „niezbędnik uczestnika” do pobrania w wersji pdf.

Kliknij i pobierz!

za: karmel.pl