aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

KDM 2018 – dzień II „WALKA”

28 lipca, 2018

Po wczorajszym „przebudzeniu” – uświadomieniu sobie dręczącego nasze serce niepokoju – przyszedł dziś czas na drugi etap: „walkę”. Ten motyw łączył poszczególne wydarzenia i wątki dzisiejszego dnia.

Dzień rozpoczęliśmy „modlitwą karmelitańską” w kościele. Rozważaliśmy towarzyszącą nam dziś Ewangelię o uciszeniu burzy na jeziorze. Potem odmówiliśmy wspólnie jutrznię i udaliśmy się do ogrodu na śniadanie.

Dwie dzisiejsze konferencje przybliżyły nam temat pokoju serca i jego zagrożeń. O. Krzysztof Górski na przykładach postaci z kart Ewangelii pokazał, że prawdziwe uzdrowienie przynosi tylko zapatrzenie się w Jezusa i wejście w relację z nim. Iluzje pokoju, których szukamy to tylko „fałszywi lekarze”, którzy nie mogą uleczyć naszego serca. O. Łukasz Piskulak mówił z kolei o fałszywym pokoju, który może dać nam szatan, świat lub nasze ciało oraz o prawdziwym pokoju Jezusa i jego „warstwach”.

Centralnym punktem dnia była Msza św. o godz. 11:00. Podczas homilii o. Damian Sochacki zatrzymał się nad czytaniem o walce Dawida z Goliatem. Każdy z nas mógł postawić sobie pytanie: „Co jest moim Filistynem”, któremu muszę stawić czoła? Kluczem do zwycięstwa jest pozbycie się całego obciążającego nas balastu i zdanie się na Boga.

Po drugiej z konferencji spotkaliśmy się na dzieleniu w małych grupach, podczas którego każdy mógł podzielić się własnym doświadczeniem fałszywych pokojów i pokoju prawdziwego, pochodzącego od Boga.

Zwieńczeniem dnia była „droga pokoju”. Podobnie jak w zeszłym roku wyruszyliśmy w procesji z Jezusem Eucharystycznym na przyklasztorną drogę krzyżową. Śpiewając różaniec rozważaliśmy tajemnice bolesne i pokój, który napełniał Chrystusa nawet podczas najciemniejszej nocy cierpienia. Procesja zakończyła się w kościele, gdzie cicha adoracja Jezusa trwała do godz. 23.00. Dała się już wyraźnie wyczuć atmosfera pokoju, choć „zwycięstwo” w walce to temat przewodni kolejnego dnia Spotkania.

br. Marcin Wojnicki


Osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z programem lub treścią tegorocznego KDM-u, czy też repertuarem muzycznym, proponujemy „niezbędnik uczestnika” do pobrania w wersji pdf.

Kliknij i pobierz!

za: karmel.pl