aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

KDM 2018 – dzień IV „POKÓJ”

1 sierpnia, 2018

Już sam tytuł czwartego dnia tegorocznego KDM-u („pokój”) wskazywał, że dotarliśmy do celu – wszak o ten właśnie pokój od początku toczyła się walka.

Tym razem rozpoczęliśmy dzień na łonie natury – na boisku w ogrodzie odśpiewaliśmy uroczystą, niedzielną jutrznię.  Pokrzepieni śniadaniem wzięliśmy udział w nabożeństwie o tajemniczo brzmiącej nazwie: „Dotyk Maryi”. Osoby dotychczas nienoszące szkaplerza miały okazję go przyjąć, a wszyscy – odnowić szkaplerzne przyrzeczenia.

Następnie spotkaliśmy się po raz drugi na dzieleniu w grupach. Tym razem nie było przygotowanych materiałów i tematów. Każdy mógł podzielić się swoim doświadczeniem Dni Młodych i tym, co go w ich trakcie dotknęło.

Po dzieleniu zebraliśmy się w kościele na przygotowaniu liturgii – nieco innym, niż w poprzednich dniach, bo towarzyszyli nam ci wszyscy, którzy przyjechali do Czernej na Mszę św. o godz. 11:00. W ten sposób niektórzy zupełnie nieplanowanie dołączyli na jakiś czas do grona uczestników KDM-u. Eucharystię odprawił o. Tadeusz Florek OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Podczas kazania na konkretnym przykładzie z życia ukazał mechanizmy działania fałszywego pokoju.

Ostatnim elementem KDM-u był obiad na klasztornym boisku. Podczas niego i po nim nastąpiły pożegnania wszystkich ze wszystkimi – tym bardziej wylewne, że dokonujące się w strugach deszczu.

Pogoda podczas KDM-u rzeczywiście zasługuje na osobną wzmiankę. Przez cały tydzień, mimo wybitnie niekorzystnych prognoz deszcz pokropił może przez 10 minut – na tyle, by schłodzić nieco nagrzane powietrze. Wszystkie burze i ulewy przeszły bokiem. Podejrzewamy, że niebagatelną rolę odegrały Siostry karmelitanki bose, które omadlały całe spotkanie – także w jego „wymiarze meteorologicznym”. Ulewa na zakończenie przypomniała nam Światowe Dni Młodzieży sprzed dwóch lat, kiedy to milionowe rzesze pielgrzymów pośród ulewnego deszczu opuszczały podkrakowski Campus Misericordiae.

Tegoroczne Karmelitańskie Dni Młodych zgromadziły niemal 300 osób. To jedno z większych spośród dotychczasowych spotkań. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku frekwencja jeszcze się poprawi – zwłaszcza, że będzie to jubileuszowe, piętnaste spotkanie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczny KDM – zarówno jako wolontariusze, jak i uczestnicy. Już teraz zapraszamy Was wszystkich na spotkanie przyszłoroczne. Choć pozostało do niego jeszcze dwanaście miesięcy, już dziś możecie mieć w nim swój udział przez modlitwę, za którą z góry serdecznie dziękujemy!

br. Marcin Wojnicki OCD


Osobom, które chciałyby bliżej zapoznać się z programem lub treścią tegorocznego KDM-u, czy też repertuarem muzycznym, proponujemy „niezbędnik uczestnika” do pobrania w wersji pdf.

Kliknij i pobierz!