aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Kronika Berdyczowska

8 sierpnia, 2017

22 lipca rozpoczął prepostulat w Berdyczowie (pod okiem o. Maksymiliana Podwiki) 43-letni Stefan Koroliuk spod Iwanofrankowska.

24-25 lipca na wielką rekreację do Odessy i Humania pojechała część wspólnoty. W planie kąpiel z Morzu Czarnym, zwiedzanie portu w Odessie, zabytkowych placów, parków i uliczek miasta, nawiedzenie kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP, kościoła księży salezjanów (św. Piotra i Pawła), a w Humaniu – zwiedzanie parku dendrologicznego Zofiówka. I na koniec wspólne świętowanie imienin o. Krzysztofa.

27 lipca, o. Józef, br. Mariusz i młodzież z naszego duszpasterstwa zwiedzała Kijów (Ławra Kijowsko-Pieczerska, sobór św. Michała, Majdan Niezależności), a potem w wieczornej audycji w Radio MARYJA w Kijowie reklamowała i zaprosiła młodzież z całej Ukrainy na III Karmelitańskie Dni Młodych… ze św. Janem od Krzyża (pt. „Droga do Wolności”), które odbędą się w dniach 10-13 sierpnia w Berdyczowie i Gwozdawie.

29 lipca powróciła z Karpat (ośrodek CARITAS w Jabłonicy) teatralna grupa działająca przy naszym parafialnym Ośrodku Socjalnym „Karmel” w Berdyczowie, która wzięła udział w czterodniowych praktycznych warsztatach prowadzonych przez państwo Tomasza i Martę Lachowiczów z Przemyśla, zaproszonych przez swoich opiekunów o. Piotra Hewelta i s. Ninę Tartacznyk (Terezjankę).

1 sierpnia, z rana w dzień imienin o. Piotr Hewelta niemal cała wspólnota wzięła udział we mszy św. modląc się za współbrata. A o godz. 11.00 na zabytkowym cmentarzu (zwanym „polskim”) przy ul. Puszkina odbyła się ceremonia otwarcia i poświęcenia nowej alei wiodącej do grobów zasłużonych Polaków (m.in. mogiły dawnego proboszcza fary berdyczowskiej ks. Edmunda Bernatowicza). Ta aleja to dzieło wspólnego działania społecznego: najpierw wygranie konkursu na jeden z projektów miasta (inicjatywa radnego miasta p. Jerzego Sokalskiego, głosownie parafian), prace polskiej młodzieży z Jugowa przy karczowaniu i oczyszczaniu sporej połaci cmentarza, prace naszych parafian z o. Krzysztofem. Poświęcenia alejki dokonał o. Rafał, przy współudziale o. Pawła, o. Maksymiliana i o. Krzysztofa w obecności kilkudziesięciu parafian, Polskiego Radia Berdyczów, władz miasta.

2 sierpnia, odbył się w Sanktuarium MB. Berdyczowskiej Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych 4 sióstr Honoratek. Mszy św. przewodniczył bp Witalij Krywicki (ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej) w asystencji bpa Witalija Skomarowskiego (diec. łucka) i bpa Edwarda Kawy (diec. lwowska) oraz 18 kapłanów (w tym o. Rafała, o. Józefa i o. Maksymiliana), z udziałem ponad 50 sióstr Honoratek i wielu parafian.

o. Paweł Ferko OCD
za: karmel.pl