aktualności karmelu OCDS Olsztyn wróć

Nowi członkowie Wspólnoty Olsztyńskiej

18 lipca, 2023

16 lipca 2023 r. uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych pw. Dzieciątka Jezus w Olsztynie przeżywała, wraz z licznymi wiernymi, w Klasztorze pw. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył o. Jan Malicki OCD. Dla naszej Wspólnoty tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, ponieważ mogliśmy podziękować Bogu także za okazaną łaskę nowych powołań i przyjęcie do naszej Wspólnoty trzech nowych osób:

  • Agaty od Niepokalanego Serca Maryi,
  • Krystyny od Jezusa Eucharystycznego oraz
  • Stanisława od Serca Pana Jezusa.

Dopisały zarówno pogoda, jak i frekwencja. Dziedziniec klasztoru, na którym była odprawiana Msza święta, wypełnił się wiernymi już kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem uroczystości, a siostry karmelitanki, które tak często goszczą nas w swoim klasztorze, wspierały wszystkich uczestników modlitewnie. Członkowie naszej Wspólnoty poprowadzili – poprzedzający Mszę świętą – różaniec.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył o. Jan Malicki OCD, który także wygłosił homilię. W poruszających słowach mówił o szkaplerzu świętym, wypełnianiu swojego powołania co do stanu, w którym żyje każdy z nas i o pięknie miłości naszej Matki Maryi. Wskazywał na scenę spod krzyża, kiedy Jezus wypowiada słowa: „Oto Matka Twoja”. – Te słowa powinny dłużej pozostać w naszym sercu. Zastanawiamy się, jaka jest jakość przyjęcia Matki. To ważne zadanie, ważne Objawienie Boże. Jest ważne, jak przyjmuję Maryję, jako Matkę – mówił o. Jan Malicki OCD.

Celebrans podkreślał, że Maryja zawsze wskazuje na swojego Syna. Przypomniał siłę, obietnice i zobowiązania wynikające ze znaku opieki Maryi, którym jest szkaplerz święty. – Szkaplerz jest pobożnym znakiem przymierza z Maryją, który wzmacnia naszą więź z Matką Bożą wielkimi obietnicami – mówił karmelita. – To przymierze, które jest umową, naszymi zaślubinami z Matką, której przecież chcemy obiecać, że codziennie będziemy do niej się zwracać w modlitwie, że we wszystkie soboty i wspomnienia liturgiczne będziemy uczestniczyli w tym szczególnym Jej wspomnieniu, że będziemy prowadzić nasze życie według naszego stanu – wyliczał. W wygłoszonej w Spręcowie homilii nie zabrakło odwołań do Doktora Kościoła, którym jest Święta Teresa od Jezusa i jej wizji osiągnięcia Nieba przez zakonnika z Karmelu – Diego Matyjasa.

– Ujrzała, jak umiera i nie wchodzi do czyśćca, tylko zaraz do nieba. Była zdumiona, bo zawsze była pewna, że każdy musi przejść pewne cierpienia częściowe – mówił o. Jan Malicki. – On żył dobrze według stanu, wypełniał swoje śluby. Istotą bycia osobą zakonną nie jest noszenie zewnętrznego znaku. To nie wystarcza, żeby wejść do Królestwa Bożego. Praktyka codziennego wysiłku i współpracy z Łaską Bożą jest podstawą naszej świętości, komunii z Panem Bogiem, abyśmy byli prawdziwymi przyjaciółmi Pana Jezusa – podkreślił.

Karmelita ważną część homilii skierował bezpośrednio do przyjmujących tego dnia szkaplerz święty. – Niech nosząc szkaplerz, doznajemy Twojego uzdrowienia, pocieszenia, rady i obrony przed zasadzkami ciemności i wrogami. Zły duch chce nam podciąć skrzydła. Zanurz nas Matko w swojej miłosiernej obecności i w obecności Twojego Syna.

Po liturgii szkaplerz święty, jako znak przymierza z Maryją, uroczyście przyjęło kilkadziesiąt osób. Nastąpił poczęstunek pysznymi drożdżówkami i wodą mineralną. Członkowie Wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych mogli chwilę porozmawiać z siostrami z Spręcowa.

Na dziedzińcu klasztoru dostępne było stoisko z literaturą.

Stanisław od Serca Pana Jezusa