aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

O. Józef z Kijowa: módlmy się za żołnierzy z Ukrainy

14 marca, 2022

Posłuchaj w Radiu Watykańskim

Ukraina bardzo potrzebuje naszej modlitwy. Potrzebują jej także ukraińscy żołnierze. Módlmy się dla nich o mądrość, siłę i światło Ducha Świętego – mówi ojciec Józef Kucharczyk OCD. Od początku wojny przebywa on w klasztorze karmelitów bosych w Kijowie, który wciąż pozostaje sercem życia religijnego dla uciemiężonych cierpieniem parafian.

Polski karmelita wskazuje, że jest wiele świadectw żołnierzy walczących na froncie mówiących o tym, że czują wsparcie Bożej Opatrzności.

„Widzę, że bardzo potrzeba, żebyśmy modlili się za tych, którzy walczą i którzy ochraniają swój kraj. Za tych naszych chłopców, jak ich cała Ukraina nazywa, ale tak naprawdę to nie są chłopcy, to są mężczyźni, którzy ruszyli do walki, poprzyjeżdżali z różnych zakątków Ukrainy a nawet z zagranicy, aby bronić swój kraj, swoje rodziny, bronić niepodległości tego kraju – mówi ojciec Kucharczyk. – Do sióstr karmelitanek bosych przyszedł sms od kilku żołnierzy. Pisali w nim «Bardzo czuje się wasze wsparcie. Czasami mają miejsce nieprawdopodobne sytuacje, jakby czyjaś niewidzialna ręka odsuwała od nas kule, które jakimś cudem przelatują nam nad głowami. Wychodzimy zwycięsko z ogromnie trudnych sytuacji, jakby Ktoś nas przez nie przeprowadzał. Stajemy się jakby niewidzialni dla wroga a sami widzimy w ciemności. W danej sytuacji wiemy co mamy robić i jak się zachować. Wszystkie te momenty nadają sensu i podnoszą nas na duchu. Prosimy, nie przestawajcie, trwajcie dalej na modlitwie». Wydaje mi się, że warto, abyśmy nie tylko my tutaj w Kijowie, wszyscy kapłani, siostry, wierzący, którzy zostaliśmy, ale warto żebyśmy te słowa usłyszeli wszyscy. Wszyscy, którym nie jest obojętny los Ukrainy.“

W swym liście z Kijowa ojciec Kucharczyk przytacza pytanie kapłanów skierowane do bp. Witalija Krywickiego, czy można błogosławić mężczyzn, przychodzących z karabinem w ręku, gotowych do walki, do zabijania swego wroga. Biskup odpowiedział: „tak mamy im błogosławić, mamy im mówić – Bóg z Tobą. Niech Bóg cię ochrania, niech Bóg cię strzeże. Walcz razem z Bogiem. Choć te słowa brzmią paradoksalnie, mamy jednak prawo bronić swojej ojczyzny”. Karmelita zachęca do modlitwy za tych, którzy szukają w sobie siły, bo wielu żołnierzy już jest na ostatku sił. „Módlmy się za nich, módlmy się o pokój na Ukrainie” – apeluje ojciec Kucharczyk.

za: vaticannews.va