aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

OBUDZIĆ MIŁOŚĆ – XV Karmelitańskie Dni Młodych

24 maja, 2019

Uśpiona miłość, umysł niechętny do wysiłku, ręce ociężałe do pracy, przygaszone spojrzenie to doświadczenia wielu osób. Karmelitańskie Dni Młodych (KDM) są propozycją odzyskania duchowej witalności dla wszystkich, którzy ją utracili oraz tych, którzy szukają sposobów rozbudzenia nowych pokładów kochania. Naszym celem nie będzie rozdmuchanie uczuć, które zapalają się szybko i równie szybko gasną. Za cel postawiliśmy sobie odnalezienie drogi do serca i uruchomienie w nim zdolności kochania. Najpierw poprzez przyjęcie Miłości, która nie stawia warunków – miłości Boga, u stóp Krzyża. Następnie poprzez poznanie i rozpędzenie tych wewnętrznych mechanizmów, które zastygły w bezruchu: pokory, wolności, wytrwałości.  To właśnie te trzy cnoty, według świętej Teresy są niezbędne do rozbudzenia czystej miłości.

XV Karmelitańskie Dni Młodych, niczym maryjny kwiat, rozkwitną na cztery dni roku od 25 do 28 lipca 2019. Szczególny, maryjny rys tego czasu nadaje samo miejsce spotkania: Czerna k. Krakowa ze swoim karmelitańskim klasztorem i Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Przekonaliśmy się w minionych latach, że właśnie Maryja jest dla nas Radix Jesse (Korzeń Jessego), Tą, z której wyrastamy, niczym młode gałązki i poprzez którą czerpiemy życie – Jezusa Chrystusa.

Karmelitańskie Dni Młodych nie są czasem festiwalowej zabawy. To czas rekolekcji. Chcemy nade wszystko położyć nacisk na modlitewny charakter tych dni – osobistego i wspólnotowego spotkania z Bogiem. Dlatego w programie m.in.: codzienna Eucharystia, bloki ciszy, adoracje Najświętszego Sakramentu, Modlitwa wewnętrzna prowadzona w duchu karmelitańskim, wspólnotowa Liturgia Godzin. Nie zabraknie jednak zaktywizowanych form przeżywania wiary poprzez warsztaty tematyczne, Teatr ducha, Procesję świata, spotkanie ze Świadkiem Wiary itd. W przygotowaniu są m.in. warsztaty: rozeznania duchowego, pustelniczy, biblijny, uzdrowienia, modlitwy karmelitańskiej, pszczelarski, psychologiczny czy rozwoju duchowego. Idąc za wskazówkami św. Teresy od Jezusa, relacja z Bogiem potrzebuje chwil oddechu i bliskości z drugim człowiekiem. Dlatego pojawią się delikatne akcenty wspólnego świętowania, szczególnie w tym roku, w którym obchodzimy jubileuszowe, 15 Karmelitańskie Dni Młodych. Na tę okazję Generał Zakonu Karmelitów Bosych, o. Saverio Cannistrà, skieruje do młodych kilka słów, które odczytamy sobotniego popołudnia.

Duchowy rytm tych kilku dni wyznaczy nam symboliczny dyptyk wzrastania-cnót:

  • Czwartek: ZIARNO – POKORA.
  • Piątek: OBUMIERANIE – WOLNOŚĆ.
  • Sobota: WZROST – WYTRWAŁOŚĆ.
  • Niedziela: OWOC –MIŁOŚĆ.

Karmelitańskie Dni Młodych to czas duchowej wędrówki. Tych, którzy pragną doświadczyć nowości życia, obudzić w sobie miłość, sens i witalność zapraszamy do wspólnej drogi z egoizmu do kochania, z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Karmelitańskie Dni Młodych przeznaczone są dla osób w wieku od 17 do 35 lat.  Więcej informacji o KDM-ie oraz formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.kdmczerna.pl

o. Jakub Przybylski OCD