aktualności karmelu OCDS Toruń wróć

Pielgrzymka do Kalisza

19 maja, 2024

Toruńska Wspólnota OCDS w Kaliszu u św. Józefa i w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

W dniu 11 maja 2024r Toruńska Wspólnota Świeckiego Karmelu wyruszyła na pielgrzymkę do Kalisza – najstarszego miasta w Polsce.

Najpierw przybyliśmy do Sanktuarium Św. Józefa, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kaplicy przed cudownym obrazem Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Maryją. Po Mszy Św. Zwiedzaliśmy piękny Kościół. Historia Sanktuarium zaczyna się w roku 1155, wtedy Mieszko III Stary funduje Kolegiatę. Z czasem szerzy się tu kult Św, Józefa. Mają miejsce liczne cuda: uzdrowienia, znalezienie pracy, cuda poczęcia.

Św. Józef uratował od śmierci więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, po odmówieniu przez więźniów nowenny. W Sanktuarium znajdują się relikwie bł. Zelii i Ludwika Martin, s. Faustyny Kowalskiej, Św. Ojca Pio.

Po obiedzie udaliśmy się do Sanktuarium Jezusa Miłosiernego, gdzie przed obrazem Jezusa Miłosiernego odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Później zwiedzaliśmy Sanktuarium. Czterysta lat dziejów tej Świątyni tworzy pasjonującą historię, podziwialiśmy piękną architekturę i dekorację wnętrza, baroku, malowidła.

Był to dla nas cenny czas spędzony wspólnie na modlitwie i we wspólnym gronie.

 

Iwona Kalinowska OCDS Toruń