aktualności karmelu Karmel Hafnarfjörður wróć

Pierwsze przyrzeczenia w świeckim zakonie przy islandzkim Karmelu

22 grudnia, 2021

Z radością pragniemy podzielić się wydarzeniem, które miało miejsce w naszym klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Hafnarfjordur, w sobotę 11 grudnia 2021 roku. Nasi przyjaciele ze Świeckiego Zakonu (OCDS), po 10 latach formacji, złożyli swoje pierwsze Przyrzeczenia. Uroczystą Mszę św. celebrowali Ojciec Prowincjał Jan Malicki oraz o. Robert Marciniak.

Ta niewielka, 6-osobowa grupka Islandczyków (1 siostra i 5 braci), nad którą opiekę duchową roztoczyła Matka Agnieszka – wytrwale i z ogromnym poświęceniem prowadząc ich formację – doczekała się tego wielkiego dnia. Duch Święty powołał ich do świadczenia o Bożej obecności w świecie, o Jego wielkiej miłości do człowieka i pragnieniu zbawienia go, poprzez życie według charyzmatu terezjańskiego w swym środowisku rodzinnym, zawodowym, społecznym. Wyrazem tego oddania się Bogu są właśnie złożone Przyrzeczenia „dążenia do doskonałości ewangelicznej w duchu rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz błogosławieństw”.

Czytanie mszalne z Księgi Mądrości Syracha przywoływało postać proroka Eliasza, który wstępując do nieba na wozie ognistym zrzucił swój płaszcz… Do tej pory znakiem przynależności naszych świeckich karmelitów do Zakonu był szkaplerz. Tego dnia każdy z nich otrzymał inny, znaczący symbol Karmelu – uroczysty, biały płaszcz (spod igły naszych Sióstr). Możemy powiedzieć, że sam prorok Eliasz podpisał się pod ich Przyrzeczeniami.

Cieszymy się razem z nimi, a nasza radość jest tym większa, że pomimo wielkiego ubóstwa duchowego ogarniającego coraz większą rzeszę ludzi, w tym mieszkańców Islandii, udało się dotrzeć Panu do serc tej garstki, która oby była „jak ogień”, od którego rozpalą się kolejne serca.