aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Podsumowanie akcji pomocy humanitarnej

30 marca, 2022

 

 

Podsumowanie działalności humanitarnej Karmelitów Bosych za pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie, 24 lutego – 24 marca 2022 r.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie.

W imieniu karmelitów bosych na Ukrainie chciałbym bardzo podziękować wszystkim Wam, którzy odpowiedzieliście na naszą akcję „Pomoc dotkniętym wojną na Ukrainie”. Wasza hojność pozwoliła nam rozwinąć skrzydła działalności humanitarnej, a bynajmniej nie są to skrzydła mitycznego Ikara, który nie dotarł do celu swoich zamiarów. My, karmelici bosi, realizujemy nasz projekt w 100%. Pomoc dotarła i wciąż dociera do konkretnych osób lub instytucji w trzech ukraińskich miastach Berdyczowie, Kijowie oraz Charkowie, czyli tam gdzie są nasze klasztory i gdzie wiemy o ludziach w potrzebie. Dostarczyliśmy już z zagranicy 35 ton różnych darów.

I. Co zrobiliśmy do tej pory.

Zgodnie z planem, przez pierwszy miesiąc wojny, nasza pomoc humanitarna była nakierowana na trzy obszary:

1. Lekarstwa

Zbiórka dotyczyła w pierwszej kolejności leków, bo to właśnie ich najbardziej brakuje od pierwszych dni wojny. Dotyczy to zarówno zwyczajnych ludzi (przy aptekach wciąż ustawiają się kolejki), jak i szpitali (tych miejskich i tych wojskowych w Berdyczowie, Kijowie oraz Charkowie). Przywieźliśmy zarówno leki podstawowe np. przeciwbólowe, uspokajające czy na przeziębienia, jak też specjalistyczne – bardziej kosztowne i na receptę – które trafiają od razu w ręce lekarzy. Leki otrzymaliśmy z Hiszpanii (głównie z Mursji, Walencji i Avila), Italii, Francji, i różnych stron Polski.

2. Pomoc w wyjeździe z Ukrainy do Polski

Wiele sił i kosztów zostało włożonych w zorganizowanie ewakuacji do Polski z terenów ogarniętych wojną (15 dużych autobusów i 2 busy). Większość wyjazdów odbyło się na trasie Berdyczów-Kraków. Łącznie ewakuowaliśmy 798 osób, w tym 409 dzieci. Dla biedniejszych lub wielodzietnych rodzin przekazaliśmy pomoc finansową na wsparcie w pierwszych tygodniach pobytu w Polsce. Na sam tylko transport ewakuacyjny do Polski wydaliśmy z kasy klasztornej 159 000 zł (około 34 000 €)

3. Troska o tych, którzy zostali

Zorganizowaliśmy zbiórkę oraz transport pomocy humanitarnej z Hiszpanii, Francji, a przede wszystkim z różnych zakątków Polski. Rzeczy otrzymane lub kupione przez nas samych były magazynowane w klasztorze w Przemyślu, a następnie busami lub tirami przewożone do klasztoru w Berdyczowie, gdzie były jeszcze raz sortowane, a następnie przekazywane do różnych miejsc w trzech miastach: Berdyczowie, Kijowie oraz Charkowie. Pomoc naszych ojców z Polski, szczególnie z Przemyśla, jest tutaj nieoceniona! Wśród przywiezionych darów oprócz leków były:
✓ rzeczy dla małych dzieci do 2 roku życia (pampersy, odżywki, mleko w proszku, butelki, …);
✓ jedzenie (kasze, makarony, konserwy, dżemy, kawa, herbata …);
✓ produkty chemiczne (mydła, proszki do prania, żele…);
✓ generatory prądu (drogie, ale bardzo potrzebne w takich instytucjach jak szpitale, schrony czy jednostki wojskowe);
✓ śpiwory, koce, karimaty (potrzebne w schronach i żołnierzom);
✓ buty wojskowe, bluzy, spodnie dla mężczyzn (30 kompletów);

Oprócz pomocy humanitarnej staramy się oczywiście otoczyć ludzi opieką duszpasterską. Na pierwszym miejscu jest oczywiście posługa sakramentalna. Msza św., spowiedź, odwiedziny chorych czy zwyczajne błogosławieństwo z nałożeniem rąk zyskują w czasie wojny ogromne znaczenie. W Kijowie pomimo strzałów i bomb nasi parafianie nabrali odwagi i przychodzą do kościoła – w niedzielę do 60 osób. Bracia z Sanktuarium Narodowego w Berdyczowie modlą się każdego wieczoru przed cudowną ikoną Matki Bożej Szkaplerznej. Do ich modlitwy dołączają się za pośrednictwem Internetu oraz radia tysiące Ukraińców, ci którzy zostali w kraju, i ci którzy uciekli przed wojną. Stworzyliśmy też kanał w Telegramie o nazwie „Modlitwy wojny – 1 min. dla Boga”. Celem jest zaproszenie ludzi wierzących z Ukrainy, bez względu na wyznanie, do codziennej, dwukrotnej, krótkiej refleksji i modlitwy, związanej z różnymi aspektami wojny. Bracia z „Pustelni karmelitańskiej” w Gwozdawie wraz z parafianami, przez 6 dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 23.00, prowadzą adorację Najświętszego Sakramentu w intencji o ustanie wojny. Duszpasterskich pomysłów naprawdę nam nie brakuje i trudno je wszystkie tutaj wymienić.

II. Plany pomocy na kolejny miesiąc wojny

Nie poprzestaję na gorących podziękowaniach, lecz ośmielam się napisać: prosimy o dalszą pomoc! Wszyscy śledzimy informacje z Ukrainy i mamy świadomość, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o dacie zakończenia wojny. Chociaż wysiłki ludzi zaangażowanych w pomoc Ukrainie nieco słabną i zaczynamy się nieco przyzwyczajać do wojny, to potrzeby ukraińskich rodzin są ogromne. Na początku drugiego miesiąca wojny potrzeby, o których słyszymy od ludzi oraz instytucji na Ukrainie, dotyczą następujących rzeczy:

1. Lekarstwa: wszystko, co potrzebne dla przeprowadzenia porodu, opaski uciskowe, preparaty tamujące krew, sterylne bandaże z plastrem na ranę, silne leki przeciwbólowe, euthyrox lub tyroksyna, szerokie bandaże, leki uspokajające, przeciw biegunce, przeciw infekcjom jelitowym, leki przeciw grypie, spraye do nosa, przeciwgorączkowe, leki przeciwwirusowe, witaminy.

2. Jedzenie – pasztety, ryby w puszce, konserwy mięsne, makarony, cukier, sól, mąka, herbata, kawa, mleko w proszku, olej, soki, napoje gazowane, itp.;

3. Rzeczy dla małych dzieci do 2 roku życia – pampersy, odżywki, mleko w proszku, itp.;

4. Produkty chemiczne – mydło, szampon, dla higieny kobiecej, pasta do zębów, itp.;

5. Sprzęt techniczny – koce, śpiwory, generatory prądotwórcze, baterie, latarki, powerbanki itp.

6. Koce, śpiwór, karimaty

7. Ubrania dla mężczyzn na front – podkoszulki, bielizna termiczna, skarpety, buty wojskowe i sportowe (różne rozmiary);

Jesteśmy wdzięczni za wszelką pomoc. Podobnie jak to było do tej pory możecie sami kupić niektóre z tych rzeczy i przesłać do klasztoru karmelitów bosych w Przemyślu (ul. Karmelicka 1, 37-700 Przemyśl) lub wpłacić ofiarę na nasz fundusz, abyśmy pomogli osobiście dokonać tych zakupów i przywieźć to na Ukrainę.

Bóg zapłać za pomoc!

o. Józef Kucharczyk ocd
Delegat Zakonu Karmelitów Bosych na Ukrainie

PS. Oto dane naszego konta dla wpłat na fundusz (w różnych walutach):

Dla wpłat w PLN:
Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
Adres banku: al. Jana Pawła II, 00-854 Warszawa, Polska
Posiadacz: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
Adres posiadacza: Karmelicka 1, 37-700 Przemyśl, Polska
IBAN: PL46150016341216300373770000
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP
Z dopiskiem „Dla dotkniętych wojną na Ukrainie”.

Dla wpłat w EUR:
Name of the Bank: Santander Bank Polska S.A.
Address of the Bank: al. Jana Pawła II, 00-854 Warszawa, Polska
Name of Account Holder: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
Address of Account Holder: Karmelicka 1, 37-700 Przemyśl, Polska
Account Number (IBAN): PL29150016341216300452680000
SWIFT Code of the Bank: WBKPPLPP
With the annotation „For those affected by the war in Ukraine”.

Dla wpłat w USD:
Name of the Bank: Santander Bank Polska S.A.
Address of the Bank: al. Jana Pawła II, 00-854 Warszawa, Polska
Name of Account Holder: KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W BERDYCZOWIE
Address of Account Holder: Karmelicka 1, 37-700 Przemyśl, Polska
Account Number (IBAN): PL27150016341216300453690000
SWIFT Code of the Bank: WBKPPLPP
With the annotation „For those affected by the war in Ukraine”.