aktualności karmelu OCDS Mińsk wróć

Rekolekcje mińskiej wspólnoty OCDS

21 listopada, 2018

9 listopada 2018 r. Na ulicy późna jesień, deszcz na przemian z mgłą, zimno ….. Ale nie patrząc na niesprzyjającą pogodę, wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych z Mińska, pokonuje ponad 100 km. aby przeżyć coroczne rekolekcje. Kilkanaście osób na 3 dni pozostawiło swoje codzienne sprawy, problemy, obowiązki i wyjechało z Mińska i Babrujska do Miadziołu, aby zanurzyć się w atmosferze ciepła duchowego; aby razem odkrywać Boga w prostych rzeczach: wspólnej modlitwie, słuchaniu i rozważaniu Bożego Słowa, Adoracji Najświętszego Sakramentu. Wszystko to po to, aby jeszcze raz usłyszeć głos Pana o powołaniu do życia we wspólnocie.

Tegoroczne rekolekcje przygotował i przeprowadził o. Aleksander Stoka. Tematy jego konferencji były bardzo proste, ale konieczne, ciekawe i ważne. To była prawdziwa „szkoła świętości” dla nas, świeckich ludzi.

Na rozpoczęcie o. Aleksander zaproponował rozważanie nad celem wspólnego życia i zwrócił uwagę na ludzką, chrześcijańską i karmelitańską formację świeckiego karmelity. Czym jest modlitwa? Jak ja przygotowuję się do modlitwy? Skąd biorą się trudności na modlitwie? Jak je pokonać? – takie pytania i odpowiedzi padały na drugiej konferencji. Trzecia konferencja składała się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej „Lectio divina”. Temat powołania – to ostatnia konferencja, przeprowadzona przez s. Natalię Kunicką – formatorkę, w ramach formacyjnego spotkania.

11 listopada. Wieczór. Czas odjazdu. Za oknem jeden pejzaż zmienia się w drugi. Każdy z rekolekcji wiezie bagaż z przemyśleniami. Ale też każdy spieszy, by podzielić się radością i świadectwem Bożej Miłości z tymi, kogo spotykamy każdego dnia i do kogo nie zawsze dojdzie kapłan. Bo życie świeckie – to nie przeszkoda, ale odwrotnie, to szansa, dar Boży dany nam przez Stwórcę na drodze naszego rozwoju ludzkiego; sposób dążenia do Bożej doskonałości i łączności z Nim.

s. Anna Łucka