aktualności karmelu OCDS Toruń wróć

Rekolekcje wpólnotowe w OCDS Toruń

25 września, 2023

W dniach od 21.09 do 24.09.2023 w Klasztorze ojców Karmelitów Bosych w Zwoli k/Poznania odbyły się rekolekcje toruńskiej wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Prowadził je asystent naszej wspólnoty o. Karmelita Roman Hernoga.

Tematem rekolekcji było rozeznawanie duchowe. Ojciec Roman wyjaśnił i rozświetlił nam co to jest rozeznawanie, że jest to praktyka duchowa, to czego Bóg oczekuje od nas w konkretnej sytuacji tu i teraz. Udzielił nam cennych rad i wskazówek. Mamy ćwiczyć się w słuchaniu, patrzeniu i myśleniu. Ważna jest także czujność. Mamy prosić, modlić się o dar rozeznania do Ducha Świętego. Ocenianie po pozorach zewnętrznych jest czasami złudne. Dowiedzieliśmy się, że przedmiotem rozeznawania duchowego jest cała rzeczywistość ludzkiego życia. Szukanie woli Bożej wyklucza stawianie Bogu warunków. Trzeba zachować ciszę wewnętrzną i zewnętrzną by słyszeć głos Boga. Także bez słuchania siebie nawzajem nie usłyszymy co Bóg do nas mówi. Na pierwszym miejscu Bóg mówi do nas przez swojego Syna, który objawia wolę Ojca. Bardzo ważne jest czytanie Pisma Świętego i tradycja Kościoła. Wola Boża to dialog, wejście w relacje z Bogiem. Z naszej strony potrzebny jest akt zawierzenia. Temat naszych rekolekcji był bardzo obszerny i zakończyliśmy go wspólnym dzieleniem się tym co usłyszeliśmy i co nas dotknęło.

Czas rekolekcji zbiegł się z 25 leciem złożenia przez s. Genię, s. Agatę i s. Mariannę pierwszych przyrzeczeń oraz z imieninami ojca Bogusława.

Odbyła się Msza Św. dziękczynna, której przewodniczył o. Bogusław. Dziękowaliśmy Bogu za dar powołania naszych sióstr, prosząc o potrzebne łaski i dalszą opiekę Matki Bożej oraz potrzebne łaski dla o. Bogusława.

W modlitwie pamiętaliśmy o tych, którzy nie mogli przyjechać.

Po zakończeniu Eucharystii o. Bogusław udzielił nam Prymicyjnego Błogosławieństwa.

Następnie zjedliśmy uroczysty obiad i pyszny tort. Dziękujemy pani kucharce za przyrządzanie dla nas smakowitych posiłków.

Dziękujemy Panu Bogu i Ojcom Karmelitom za wspólny czas. Dziękujemy także za obecność brata Andrzeja z bydgoskiej wspólnoty OCDS.

To łaska, że mogliśmy wspólnotowo, dzięki o. Romanowi, odkrywać tajniki rozeznawania.

Anna Rytlewska OCDS