aktualności karmelu Karmel Spręcowo, OCDS Olsztyn wróć

Spotkanie opłatkowe w Spręcowie

2 lutego, 2024

Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych z Olsztyna nowy rok rozpoczęła od spotkania opłatkowego z siostrami ze Spręcowa. Najważniejszym momentem była oczywiście Eucharystia w kaplicy klasztoru pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi. Mszę świętą celebrował nasz asystent o. Marian Stankiewicz OCD. Jak zawsze, była okazja do spowiedzi, a także adoracja Najświętszego Sakramentu.

Spotkanie opłatkowe, które odbyło się w sobotę 13 stycznia, było dla wszystkich członków OCDS ważnym wydarzeniem, także ze względu na możliwość rozmowy „przez kraty” z siostrami. Były życzenia, drobne prezenty i skromny poczęstunek. Nowe osoby we wspólnocie miały okazję osobiście przedstawić się siostrom, które co miesiąc goszczą nas u siebie.

Dało się odczuć silne emocje i modlitewną więź między wszystkimi trzema gałęziami karmelitańskimi reprezentowanymi podczas spotkania opłatkowego. Szczególnym darem przekazanym świeckim karmelitom przez siostry były ręcznie wykonane różańce i pięknie zdobione pocztówki. Siostry poprosiły naszą Wspólnotę o modlitwę nowenną do Ducha Świętego o powołania zakonne do klasztoru w Spręcowie.

Ze względu na szczególny charakter dnia, o. Marian Stankiewicz OCD nie wygłaszał tradycyjnej konferencji. Dużą część spotkania zajęły podsumowania dotyczące życia naszej wspólnoty. Nie zabrakło szczerych, czasem pełnych emocji rozmów zarówno o dotychczasowych działaniach, jak i tegorocznych planach. Ścierały się ze sobą różne spojrzenia i oczekiwania. Przewodnicząca naszej wspólnoty zapowiedziała powrót wiosną comiesięcznych spotkań wyjazdowych. W minionym roku odwiedziliśmy w ten sposób m.in. Gietrzwałd i Glotowo. O. Marian Stankiewicz OCD rozwiał wątpliwości dotyczące potrzeby prowadzenia szerszej formy dokumentacji związanej z działaniem OCDS. Podczas spotkania został także odczytany list od jednej z osób, która zdecydowała o opuszczeniu naszej wspólnoty. Pozostajemy w modlitewnej łączności.

Stanisław Kryściński OCDS