aktualności karmelu OCDS wróć

Spotkanie Rad Prowincji OCDS

13 lipca, 2021

W dniach 11-13 czerwca 2021 roku odbyło się spotkanie Rad Prowincjalnych Prowincji Krakowskiej i Warszawskiej Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych. Miejscem spotkania był pięknie położony u podnóża Beskidu Żywieckiego Karmelitański Dom Gościnny w Zakamieniu – Zawoi. Termin spotkania wybrany nieprzypadkowo, w tym czasie obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego i wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Spotkanie było wypełnione wspólną modlitwą, pracą i odpoczynkiem. Prowadzone rozmowy dotyczyły przede wszystkim realizacji i przygotowania tematów formacji stałej, uwzględniając także obecny czas pandemii. Poruszony również został temat w jaki sposób powinno odbywać się formacja osób pragnących złożyć śluby. Zgodnie stwierdzono, że czas pomiędzy złożeniem przyrzeczeń definitywnych i złożeniem ślubów powinien wynosić co najmniej trzy lata. Omawiane były kwestie odnoszące się, m.in. do spraw organizacyjnych i finansowych we wspólnotach, współpracy wspólnot z ojcami-asystentami. Nawiązując do ostatniego listy Ojca Generała rozmawialiśmy także o pojawiających się wśród członków wspólnot postawach cechujących się, np. radykalizmem czy populizmem.

Wymienialiśmy się spostrzeżeniami, rozwiązaniami, pomysłami. Jak okazało się na miejscu najlepszy czas na rozmowy zaczynał się pod koniec każdego posiłku i ciągnął się długo po ich zakończeniu. Korzystając z dobrej pogody spotykaliśmy się również na tarasie przed domem, skąd rozciągał się wspaniały widok na okolicę i góry.W czasie odpoczynku w sobotę odwiedziliśmy Siwcówkę. W kaplicy sióstr Zmartwychwstanek odprawiona została Eucharystia. W kaplicy w niedużej trumnie znajdują się doczesne szczątki Służebnicy Bożej Teresy od Dzieciątka Jezus – Kunegundy Siwiec przeniesione z miejscowego cmentarza. Następnie przeszliśmy do pobliskiej kapelanówki, którą później nazwano „prymasówką”. Tu w latach 1960-1967 przyjeżdżał na wypoczynek Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Zachowanych zostało wiele pamiątek po dostojnym gościu, m.in.: klęcznik, olbrzymie biurko i rzeczy osobiste. O Prymasie, osobach pojawiających się w kapelanówce, współczesnych realiach życia w tym miejscu barwnie opowiadał przebywający tu od dwóch lat na placówce ojciec ze zgromadzenia Zmartwychwstańców – kapelan sióstr. Na ścianach możemy zobaczyć wiele starych fotografii przedstawiających pobyty prymasa Wyszyńskiego: spotkania z mieszkańcami, kapłanami, siostrami.

Kolejnym miejscem do którego udaliśmy się był dom Kunegundy Siwiec. W pokoju w którym mieszkała wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o Niej samej przedstawionej przez przewodniczącą Rady Prowincjalnej Prowincji Krakowskiej – Brygidę Bogacką. Kilka osób miało również okazję porozmawiać z panią Franciszką Bartkowską – siostrą spowiednika Kundusi – księdza Bronisława Bartkowskiego, która od wielu mieszka tutaj, opiekuje się domem i chętnie wita każdego pielgrzyma. Mimo swoich 90-kilku lat ma dobrą pamięć, bystry umysł i poczucie humoru. Kilkadziesiąt metrów od domu znajduje się kapliczka upamiętniająca wydarzenie z czasów II wojny, kiedy wsi groziło wysiedlenie. Mieszkańcy przyszli do swojej „świętej”, prosząc, by wstawiła się za nimi do Jezusa. Kundusia modliła się i prosiła Pana o ocalenie wsi. Modlitwa okazała się skuteczna, wieś nie została spacyfikowana.

Tego dnia odwiedziliśmy także Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Wśród oryginalnych i zrekonstruowanych obiektów mieszkalnych, gospodarczych na uwagę zasługuje dom wybudowany w tym dokładnie miejscu w latach 20-tych ubiegłego wieku. W 1938 roku gościł tutaj młody Karol Wojtyła, kiedy tuż po złożeniu egzaminu maturalnego, jako junak budował drogę z Zubrzycy Górnej do Zawoi.

Inspirujące, owocne rozmowy, życzliwi ludzie i bardzo dobra atmosfera sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Był czas powitania, nadszedł czas pożegnania. Każdy zapamiętał i wyniósł z tego spotkania coś innego, ale na pewno wszyscy zostali przekonani o potrzebie kontynuowania spotkań podczas których można wymieniać się doświadczeniami i dyskutować o bieżących sprawach istotnych dla wspólnot OCDS.

Anna Wasilewska OCDS