aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

Stulecie urodzin sł. B. o. Rudolfa Warzechy (1919-2019)

15 listopada, 2019

Stulecie urodzin sł. B. o. Rudolfa Warzechy (1919-2019)

Sto lat temu, 14 listopada 1999 r., w obchodzoną w tym dniu w Karmelu uroczystość Wszystkich Świętych Zakonu, w podwadowickiej wsi Bachowice przyszedł na świat Stanisław Warzecha, późniejszy o. Rudolfa od Przebicia Serca św. Teresy, karmelita bosy, dziś kandydat na ołtarze. Z tej okazji w kościele sanktuaryjnym p.w. św. Józefa w Wadowicach, w niedzielę Chrystusa Króla – 24 listopada br., odbędą się obchody upamiętniające to wydarzenie, na które okolicznościowy stempel wydała już Poczta Polska. Wcześniej w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego zostały wykonane prace na miejscu pierwotnego pochówku Sługi Bożego: dawna marmurowa tablica została wymieniona i uzupełniona informacją, że doczesne szczątki Kandydata na ołtarze w dniu 1 marca 2019 r. zostały przeniesione do kościoła klasztornego. Wydano także upamiętniającą to stulecie pocztówkę, przywołującą zasadnicze miejsca i daty związane z życiem i posługą o. Rudolfa.

Już dziś, w sam dzień urodzin Sługi Bożego, Bachowiczanie modlą się beatyfikację swego Ziomka. Z Eucharystią zaprosili ks. Wojciech Warzechę, bratanka Sługi Bożego. W szkole zaś mają miejsce zorganizowane przy współpracy z parafią chwalebne inicjatywy kulturalne (konkurs wiedzy o ojcu Rudolfie, okolicznościowa wystawa i akademia). W niedzielę 17 listopada w kościele parafialnym w Bachowicach na wszystkich Mszach św. kazania o ojcu Rudolfie będzie głosił o. Szczepan Praśkiewicz, postulator. Natomiast Mszy św. w niedzielę Chrystusa Króla, 24 listopada o godz. 14.00 w klasztorze karmelitów bosych na Górce w Wadowicach będzie przewodniczył proboszcz bachowicki, ks. Jerzy Skórkiewicz, a homilię wygłosi o. Tadeusz Florek, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Przybędą zaproszeni kapłani, wśród których o. Benedykt Belgrau, asystenta Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa. Na rozpoczęcie nabożeństwa zostanie odczytany list gratulacyjny Przełożonego Generalnego Zakonu z Rzymu, nadesłany na ręce p. dr. Władysławy Misiarz, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Sługi Bożego, o następującej treści:


Drodzy Bracia i Siostry!

Zmierzający ku swemu końcowi bieżący 2019 Rok Pański był pełen wymownych rocznic dotyczących bł. Alfonsa Marii Mazurka i naszych, będących w drodze na ołtarze, Współbraci Karmelu Terezjańskiego w Polsce. W roku tym, 13 czerwca, minęła bowiem 20. rocznica beatyfikacji o. Alfonsa, a nadto, 28 sierpnia, 75.lecie jego męczeństwa, poprzedzonego, 4 dni wcześniej, męczeńską śmiercią sł. B. Franciszka Powiertowskiego. Co więcej, 15 października tego roku przypadała 50. rocznica śmierci sł. B. Anzelma Gądka, a nieco ponad 15 lat temu, 8 grudnia, odszedł do wieczności śp. o. Cherubin Pikoń, i do ewentualnego rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego przygotowuje się instytut „Elianum”.

W końcu w tym roku, 14 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych Zakonu Karmelitańskiego, mija setna rocznica urodzin sł. B. o. Rudolfa Warzechy. To właśnie jego postać i przesłanie pragnę przywołać w tym moim słowie i pozdrowić Was wszystkich, którzy zgromadziliście się przy jego sarkofagu w Wadowicach, by modlić się o beatyfikację tego znanego spowiednika, kierownika duchowego, opiekuna chorych i cierpiących – jak sami go zapamiętaliście. Nazywacie go „kapłanem z otwartymi oczami” i „specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem”, bo rzeczywiście był on takim w swoim życiu zakonnym i kapłańskim, przeżywanym w komunii z Jezusem Chrystusem, Jego Matką, św. Józefem i Świętymi Karmelu – wszak przyszedł na świat w ich liturgiczną uroczystość, a swą modlitwą i stosownym ukierunkowaniem przyczynił się bardzo do kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego.

Dziś także on zmierza ku chwale ołtarzy i jego heroiczne cnoty bada Stolica Apostolska. Łączę się w modlitwie o beatyfikację o. Rudolfa z Wami Wszystkimi i z serca błogosławię.

Oddany w Karmelu

o. Saverio Cannistrà OCD, Przełożony Generalny.


Fotografie:

Stanisław Warzecha, późniejszy o. Rudolf, jako gimnazjalista u Karmelitów Bosych „na Górce”.
Nowy napis na byłym grobie o. Rudolfa.
Okolicznościowy stempel pocztowy.

za: karmel.pl