aktualności karmelu Rodzina Karmelu wróć

Święta Rodzina z Francji przybyła do Warki

22 grudnia, 2019

Pierwszy weekend grudnia (7-8 grudnia 2019 r.) to w naszej Parafii pw. św. Mikołaja w Warce, czas pełen mnóstwa emocji, wzruszeń, radości, czas który na stałe zapisze się w historii naszej parafii i miasta. Dlaczego? Szanowni Państwo, to wydarzyło się naprawdę – św. Teresa od Dzieciątka Jezus oraz Jej święci rodzice Zelia i Ludwik Martin od 8 grudnia 2019 roku oficjalnie stali się mieszkańcami Warki!

Do ich przywitania przygotowywaliśmy się długo. Fazę właściwą rozpoczęły coroczne rekolekcje adwentowe, w tym roku nastawione na przybliżenie duchowości „naszych” świętych.  Pan Bóg dba o nas, dlatego posłał nam świetnego rekolekcjonistę ojca Mariusza Wójtowicza OCD, który swoim entuzjazmem i energią zapalał nas do zmian i do działania. Sobota, 7 grudnia okazała się fantastycznym przedłużeniem rekolekcji. O godzinie 17.00 w sposób szczególny przyglądaliśmy się życiu świętego małżeństwa Zelii i Ludwika Martin, zaś modlitwą otaczaliśmy wszystkich, którzy przyjęli ten sakrament.

Dziękujemy w tym miejscu wspólnocie Kościół Domowy oraz wszystkim małżonkom, którzy wzięli udział w tej Liturgii. Widok kościoła pełnego małżonków wpatrzonych sobie w oczy podczas odnawiania przysięgi małżeńskiej zapierał dech w piersiach. Mamy ogromną nadzieję, że to wydarzenie, stanie się motywacją do podjęcia wyzwania związanego z duszpasterstwem rodzin w naszej parafii.  Wieczór tego dnia poświęcony  był postaci św. Tereski, o której życiu i duchowości w krótkiej inscenizacji, oraz w rozważaniach podczas czuwania opowiedziała młodzież ze wspólnoty Terezjańskie Apostolstwo Ufności. Wszystko to działo się podczas uwielbienia z cyklu Śpiewaj przy Farnej, gdzie ucztą muzyczną dusze zebranych osób w kościele raczył zespół Mały Squad.

Czas oczekiwania dobiegł końca w niedzielę 8 grudnia o godzinie 17.00, kiedy to w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce rozpoczęły się uroczystości właściwe w związku z wprowadzeniem relikwii. Msza Święta rozpoczęła się od procesji wejścia, podczas której do parafii, przez Matkę Generalną zgromadzenia Sióstr św. Teresy  siostrę Lucynę Lubińską CST oraz ojca Mariusza Wójtowicza OCD, zostały wniesione relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz św. Zelii i Ludwika Martin. Po instalacji relikwii został odczytany akt upamiętniający to wydarzenie, który podpisali s. Lucyna Lubińska, o. Mariusz Wójtowicz, Burmistrz Miasta i gminy Warka Dariusz Gizka, zastępca burmistrza Teresa Knyzio, ks. Proboszcz Stanisław Dobkowski oraz wikariusze pracujący w naszej parafii ks. Przemysław Bogusz i  ks. Piotr Jaworski. Eucharystię sprawowali: o. Mariusz Wójtowicz, ks. Przemysław Bogusz oraz przyjaciel wspólnoty TAU Warka – ks. Kamil Falkowski. W przepiękną liturgię aktywnie włączyła się wspólnota TAU, zespół Jego Blask oraz Siostry Terezjanki. Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia mógł indywidualnie spotkać się z naszymi nowymi mieszkańcami poprzez ucałowanie relikwii.

To wszystko nie mogłoby się odbyć gdyby nie szereg osób zaangażowanych w to wydarzenie.  Chcemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność każdemu z Was!

Dziękujemy ojcu Mariuszowi Wójtowiczowi, to dzięki niemu wśród mieszkańców Warki mamy święta rodzinę z Francji! Dziękujemy również za przygotowanie nas na ich przyjęcie.

Dziękujemy Wspólnocie TAU Warka, która stała się komitetem organizacyjnym tego wydarzenia. Dwudziestotrzyosobowy team młodzieży, ks. Przemysław Bogusz, Luiza Lutek i Karolina Jaszczerska – to na ich barka spoczywało większość obowiązków związanych z organizacją tego wydarzenia – jesteście niesamowici!

Dziękujemy Panu Sławomirowi Raganowi, autorowi grafik promujących wydarzenie oraz graficznej oprawie aktu upamiętniającego, dziękujemy Pani Agnieszcze Lisiewskiej za zadbanie o odświętny wystrój kościoła, dziękujemy Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”  na czele z dyrektorem Andrzejem Zarębą za pomoc w organizacji „Śpiewaj przy Farnej” oraz za Waszą wszelką pomoc i otwartość na nas! Dziękujemy zespołowi Jego Blask, który reaktywował się specjalnie na to wydarzenie, dziękujemy zespołowi Mały Squad, a szczególnie Żanecie Mróz za czas i energię włożoną w oprawę muzyczną tego wydarzenia.

Dziękujemy Panu Adamowi Kurowskiemu i  agencji reklamowej Addesinger oraz Panu Piotrowi Pakulskiemu za pomoc w działaniach promocyjnych.  Dziękujemy Panu Zbigniewowi Jeżewskiemu oraz Panu Waldemarowi Tereszkiewiczowi za relację fotograficzną niedzielnej uroczystości. Dziękujemy wszystkim przybyłym na tą uroczystość zaproszonym gościom – władzom naszego miasta i gminy Panu Dariuszowi Gizce oraz pani Teresie Knyzio wraz z małżonkami, Zgromadzeniu Sióstr św. Teresy na czele z Matką Generalną s. Lucyną Lubińską, Ks. Kamilowi Falkowskiemu, Wspólnocie TAU Ostrów Mazowiecka, Misji św. Teresy w Warce, sprawiliście, że ta uroczystość stała się jeszcze piękniejsza!

Wreszcie dziękujemy Wam drodzy parafianie, oraz nasi znajomi i przyjaciele, jak również przyjaciele św. Tereski i Jej rodziców, którzy przybyliście na tą uroczystość – jesteście pięknym świadectwem. Wierzymy, że to właśnie Wy swoim życiem zrealizujecie słowa o. Mariusza z niedzielnej homilii – „Nie sztuką jest mówić o Bogu, kiedy ludzie pytają, sztuką jest żyć tak, żeby o Boga pytać zaczęli”.

Parafia św. Mikołaja w Warce

za: karmel.pl